Annonce

Annonce

Brev:

Pottetræning - 2 år, 4 mdr.


26. marts 2010

Kategori:
Alder:
2 år, 4 mdr.

Pottetræning  - 2 år, 4 mdr.

Hej Helen

Hvor er det skønt at skrive en mail til dig og få gode råd, som harmonierer med det jeg går ind for, samt forsøger efterleve. Jeg var i tvivl mht øjenkontakt - var ved at være nervøs for at han overhovedet ikke havde respekt for mig, men at du siger, at jeg ikke skal kræve øjenkontakt gør det hele meget mere behageligt for os begge to.

Jeg har bare den skønneste dreng - min søster som er halvvejs i graviditet siger også altid - bare hun får en Oliver så er hun glad :O)

Nu kommer spørgsmålet:

Vi bruger stofbleer og har derfor tidligt introduceret potten og er for længe siden gået over til bræt til toilettet. Han ...


Annonce

... har haft perioder hvor han rigtig gerne vil lave stort og småt på toilettet, men den store pige i dagplejen, som inspirerede ham er i børnehave nu og det er derfor ikke så spændende længere.

Vi presser ham ikke og ønsker heller ikke at gøre det, men jeg vil høre om vi bare skal vente på han selv kommer og siger han vil på toilet eller skal vi spørge, når vi ved at han skal på? Jeg er bevidst om, at han kan føle sig meget "udleveret", når han skal lave stort og vil derfor gerne have ro og det er det vi giver ham nu, men vi er lidt i tvivl om det næste skridt - håber mit spørgsmål giver mening?

God weekend

Med venlig hilsen
Sanne

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Sut - 23 mdr.

Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...

Læs hele brevet og Helens svar


26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Selvstændig 2 årig

Kære Helen Min datter er lige knap 2 år. Der er tydeligt, at hun er begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


19. juli 2025 | Opdragelse | 2 år, 5 mdr.

Forberede barn på flytning

Kære Helen Jeg har brug for et godt råd til, hvordan vi forbereder vores...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.

Hurtig pottetræning

Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vuggedød - uventet spædbarnsdød

Den egentlige årsag til vuggedød eller pludselig spædbarnsdød kendes ikke. Men man ved, at der er visse faktorer, som har betydning. i 1980erne døde over 100 spædbørn hvert år uventet under søvn og siden 1990erne er antallet faldet drastisk. I dag er det under 10 børn om året i Danmark, der rammes af vuggedød.

Faldet i vuggedød skyldes i høj grad følgende anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen:

1. Læg altid barnet til at sove på ryggen. Hvis barnet sover på maven, er...

Læs mere i Babylex

Reservebedste

En reservebedste er en ældre person, der gerne vil hjælpe småbørnsfamilier med at passe børnene, når de er syge, har brug for at blive hentet tidligt eller skal passes en dag, hvor forældrene skal i byen.

I nogle kommuner kan man søge om en reservebedste, hvis man er enlig og ikke har mulighed for at trække på sit netværk, men det er også muligt at søge en reservebedste privat.

Det kan være en rigtig god idé at have en reservebedste (M/K), som kan hjælpe i...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine meget brugbare råd og ikke mindst for din omsorgsfulde respekt for børnene.

Tak fra Pernille
Sophus´ mor


Annonce