Annonce

Annonce

Svar: Ny døgnrytme til to


22. marts 2010

Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære tvillingemor

De fleste børn vil i 8 måneders alderen have behov for 3 flasker i døgnet og jeg tænker at det hos jer, vil være rigtig godt, hvis de om eftermiddagen nu kan få et mellemmåltid i stedet for flaske.

Du fortæller at dine piger sover fra kl. 19 til 04 og det er helt fantastisk at de kan sove så meget med den alder de har. Du kan dog overveje om det ville være dejligt for dig, hvis du nu kunne slippe for flasken kl 04, fordi du f.eks. gav flaske sen aften inden du selv gik i seng. De kunne således få flaske aften, sen aften og inden middagslur og flasken om eftermiddagen forsvinder nu helt.

Hvis du synes det fungerer godt med flaskerne om natten som der er nu, så kan du naturligvis bibeholde dette, det er okay, det andet er bare et forslag :)

Mit forslag til en dagsplan vil derfor se således ud:

Morgen 7: Havregrød, vand af kop.

Formiddag 8.45: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt i hånden, frugtmos, vand af kop.

Formiddagslur

Frokost 11.30: Rugbrødshapsere med forskelligt smørbart pålæg, gerne fiskepålæg, suppleret med pastaskruer osv. Men også stadig gerne grøntsagsmos med kød eller fisk, hjemmelavet eller mos fra glas, så det ikke kun er om aftenen at de får dette. Vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur 13.30-14 som nu

Eftermiddag 16: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt i hånden, en lille portion tykmælk med frugtmos, revne æbler, vand af kop. Surmælksproduktet erstatter her flasken

Aften 17.30-18: Grøntsagsmos med kød eller fisk og udgangspunktet bliver mere og mere familiemad, risretter, pastaretter som pasta med ...


Annonce

... kødsovs, lasagne, boller i karry osv. Der skal være moset mad og mad i stykker samt lidt de kan sidde med i hånden selv. Maden tager udgangspunkt i jeres og skal smage af noget. Vand af kop.

Flaske og puttes til natten 18.30-19 som nu

Sen aften 23-24: Flaske som spises mere eller mindre i søvne, hvorefter de sover til næste morgen tidlig og starter dagen med grød. Alternativet er at du lader dem sove som nu og giver den flaske, når de selv efterspørger den tidlig morgen.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Når din datter ikke vil spise aftensmad, så må du sikre dig at hun får grøntsager, kød og fisk til frokost. Aftensmad kan gemmes og gives næste dag som frokost, på den måde får du det alligevel i hende, bare på et tidspunkt hvor hun har mere overskud til at spise. Du må prøve at mose maden, så det glider let ned som var det grød - evt. i en periode kombinere den hjemmelavede mad med mos fra glas, hvis du fornemmer at hun måske hellere vil spise det ... Du kan også give hende en godnatgrød inden sengetid, men da pigerne sover tæt på aftensmaden, fordi de går tidligt i seng, så er det svært at nå at adskille dette. Men det er helt okay, at give hende lidt ekstra om aftenen, så hun med sikkerhed ikke går sulten i seng.

Hvis du skønner at de ikke kommer op på 500ml mme dagligt, hvis du skærer ned til 3 flasker, så er du nødt til at bibeholde de fire. Men medtænk også at du kan og bør bruge mme i grøden om morgenen, så får de ekstra den vej igennem og at deres væskebehov også skal dækkes af en kop. Derfor vand til alle måltider.

Jeg håber du kan bruge ovenstående videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Din guide til sund babyhud fra top til tå

Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Uld til børn

En gammel tommelfingerregel lyder, at alle de måneder, som ender på "r", kan uld være en fordel - det vil sige september, oktober, november, december, januar og februar.

Uld har mange fordele:

- Det har blandt andet en rigtig god isoleringsevne, så det hjælper dit barn med at holde sig varm. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft, og det gør, at ulden isolerer rigtig godt.

- Det kan absorbere 30-40 procent af sin egen vægt i væske. Det...

Læs mere i Babylex

Reservebedste

En reservebedste er en ældre person, der gerne vil hjælpe småbørnsfamilier med at passe børnene, når de er syge, har brug for at blive hentet tidligt eller skal passes en dag, hvor forældrene skal i byen.

I nogle kommuner kan man søge om en reservebedste, hvis man er enlig og ikke har mulighed for at trække på sit netværk, men det er også muligt at søge en reservebedste privat.

Det kan være en rigtig god idé at have en reservebedste (M/K), som kan hjælpe i...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Der er ingen tvivl om at Helen er en sundhedsplejerske med hjertet på rette sted og det betyder meget for mig i perioder hvor jeg har været usikker på nogle ting.

Camilla Martin


Annonce