Brev:
Modermærker - 18 år

Hej
Jeg har lige et par spørgsmål, jeg håber du vil svare på.
Jeg har mange små modermærker, og et stort på ryggen. For nogle dage siden opdagede jeg at det var kommet to små modermærker i min håndflade, er det noget man bør tale med sin læge om?
Jeg har et modermærke over mit ene bryst. Den mærkes som en slags vorte. Den er ikke lige så stor og fyldig, som en vorte. Den er også brunlig, mørke brun inde i midten. Er det noget jeg skal gå til lægen med?
Jeg har også tit været i solarium. Men gør det ikke mere af frygt for modermærkekræft (tror nok det hedder sådan). Jeg har hørt noget om at det er meget farligt, at gå i solarium.
Hvordan kan jeg så se/ mærke om jeg har fået det.
Håber du vil svare.
Hilsen Dorthe
Annoncer
Sponsorerede artikler
Viden om børn:
Frysning af babymad
Du kan fryse grøntsagsmos, frugt- og bærmos ned i mindre portioner. Rens grøntsager og frugter grundigt, kog sammen med lidt vand i en tykbundet gryde, blend med kogevandet og frys ned.
Mosen bør kommes i små bægre, der er beregnet til frysning af babymad og som er fri for skadelige stoffer.
Når grøntsags- eller frugtmosen skal bruges, bør den optøs direkte i gryden. Derved bevares vitaminer og mineraler bedst.
Grøntsagsmos kan du med fordel fryse...
Børneeksem
Børneeksem hedder også atopisk eksem eller dermatitis. Barnet får meget tør hud og hos de små børn kan eksemet sidde over alt på kroppen. Hos de lidt større børn sidder eksemen ofte i albuebøjninger og knæhaser.
Atopisk eksem kaldes børneeksem fordi det stort set kun rammer børn og ofte starter indenfor det første leveår. Hvis barnet har meget eksem og er generet af dette, vil det altid være en god idé at få barnet undersøgt, for at afklare om eksemen skulle hænge sammen med...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.