Svar: Dræn pga væske i ørene
Kære Lene
Det er rigtig godt at I har valgt at få jeres dreng set af en ørelæge. De er specialister og kan nogle gange se ting, som egen læge ikke kan se. De har stor erfaring og tilser mange børn dagligt og jeg synes generelt at man skal lytte til hvad ørelægen anbefaler.
Hvis barnet har akut mellemørebetændelse, så får barnet pludselig feber og smerter fra ørerne, trommehinden kan springe spontant og man siger at det 'flyder fra ørerne'. Når væsken kommer ud og trommehinden er sprunget, så holder smerten op og barnet har det allerede meget bedre. Den akutte mellemørebetændelse kan skyldes både bakterier og virus.
Nogle børn for dog det man kalder for en sekretorisk mellemørebetændelse eller "væske i mellemøret". Her hæver slimhinden op, f.eks. i forbindelse med med en forkølelse og det 'eustakiske rør' tilstoppes. Nogle gange forsvinder væsken i mellemøret samtidig med forkølelsen og andre gange når slimcellerne i mellemøret at danne et sekret, som bliver så sejt, at det ikke selv kan glide ud af det Eustakiske rør.
Det lyder som om at det er der, som er sket hos jer og når ørelægen anbefaler drøn, så er det sandsynligvis fordi det seje slim som sidder i mellemøret på sigt vil kunne påvirke jeres drengs sproglige udvikling. Når han foreslår at lægge dræn, så er det fordi drænet vil gøre ...
... at der kommer passage, så slimen kan komme væk og jeres dreng bedre vil kunne høre.
Jeg kan godt forstå at du er bekymret for bedøvelsen og drænanlæggelsen og det er en helt reel bekymring, for man ved jo ikke om barnet tåler narkosen, før barnet har prøvet det - det er ikke noget man kan sige på forhånd ... Men det at lægge dræn på børn, gør ørelægerne dagligt og de har gjort det i årevis, så du må tro på at personalet kan de ting de skal kunne og at alt går fint.
Selve anlæggelse af dræn er normalt hårdt for forældrene. Det er svært at sige 'godnat' til sit barn og det er hårdt imens det står på. Det er dog et meget lille indgreb, som ikke varer særligt lang tid, ofte tager det ikke mere end 5-10 minutter at lægge drænene, hvor de skal være og børnene vågner meget hurtigt op derefter. Det er derfor ikke noget der normalt skader barnet på nogen måde. Det er altså det at se sit barn falde i søvn, som ofte er det værste - og altså for forældrene.
De fleste børn er friske igen efter et par timer og kan normalt komme i daginstitution dagen efter drænanlæggelsen. Har I mulighed for det, kan I dog godt give ham en dag hjemme - det vil måske også gøre dig lidt mere tryg, at du lige ser at han faktisk har det godt :)
Håber du kan bruge dette videre, rigtig meget held og lykke:)
God weekend til jer!
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sygdom:
19. maj 2025 | Sygdom | 1 mdr.
Hej Vi har en baby, som godt kan være meget døsig og træt. Hun er svær at få...
Viden om børn:
Dåb
Hvis du ønsker at få dit lille barn døbt i kirken, skal du henvende dig til kirkekontoret eller til præsten ved den kirke, hvor I gerne vil have jeres barn døbt. I aftaler så i fælleskab et tidspunkt for dåben, og I mødes også og taler om dåbsritualet, og hvordan det hele foregår.
I de fleste kirker foregår barnedåben som en del af søndagsgudstjenesten, men i nogle kirker arrangeres særlige dåbsgudstjenester f.eks. om lørdagen.
Før dåben skal I vælge mindst 2 og...
Donorhjælp
Hvis man ikke kan blive gravid på almindeligvis, så kan man benytte sig af en donor. Og i Danmark er der to muligheder:
1. Donor med sæd:
Kvinder der ikke har nogen mandling partner eller hvor den mandlige partners sædkvalitet ikke kan anvendes til befrugtning, har mulighed for at blive gravide med en sæddoner.
Sæddonation kan både være anonym og åben. På lægeklinikker vil den normalt være anonym, hvor man kan få åbne donorer på jordemoderklinikker.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




