Brev:
Utryg dreng om natten

Hej Helen
Har et spørgsmål vedr. min dreng på 3 år. Han er blevet så utryg om natten. Vi sørger for at have lys tændt på hans værelse, men han søger stadig ind til os.
Dette er selvfølgelig helt okay, og jeg vil meget gerne give ham den tryghed, han åbenbart har brug for lige nu. Han er startet i børnehave for et par mdr siden, og kan mærke det har ændret hans adfærd lidt. Han er mere vild og højrystet, og udfordrer os en del på vores tålmodighed.
Hele problemstillingen i det med han kommer til os om natten, ligger i, at jeg er gravid med vores 3. ...
... barn. Og jeg ved fra de andre gange, at amningen fylder meget også om natten. Derfor er det lidt et problem han kommer hver nat. Jeg skal først føde til september, men det er vigtigt for mig, at min søn ikke føler sig tilsidesat, når den lille kommer, så derfor vil jeg høre, om der overhovedet er noget, vi kan gøre for at hjælpe ham, med sin utryghed? Så han igen kan føle sig tryg på sit værelse..
Kan mærke det fylder meget i mit hoved, fordi jeg ikke vil svigte nogle af mine børn:o(
Håber du kan hjælpe med lidt gode råd.
Mange hilsner
En bekymret mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
20. april 2026 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.
Kære Helen, Mit spørgsmål går på en bekymring for min lille pige på 3,5 år....
18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.
Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....
16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...
11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...
11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.
Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...
Viden om børn:
Vådservietter baby
Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.
Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.
Overvej også, om...
Vuggedød - uventet spædbarnsdød
Den egentlige årsag til vuggedød eller pludselig spædbarnsdød kendes ikke. Men man ved, at der er visse faktorer, som har betydning. i 1980erne døde over 100 spædbørn hvert år uventet under søvn og siden 1990erne er antallet faldet drastisk. I dag er det under 10 børn om året i Danmark, der rammes af vuggedød.
Faldet i vuggedød skyldes i høj grad følgende anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen:
1. Læg altid barnet til at sove på ryggen. Hvis barnet sover på maven, er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...







