Svar: Dræn, forkølelse og svømning
Kære spørgelystne mor
Børn der er syge, det vil sige børn der har feber og virker uoplagte og alment dårlige skal ikke svømme. Det er meget anstrengende at svømme, hvis man ikke er rigtig rask. Derudover skal man naturligvis tage hensyn til andre, som ikke skal udsættes for unødig smitte :)
Børn kan være forkølede fra oktober til maj og går man til svømning med sit barn, så er det en rigtig lang periode, hvor man er udelukket fra den glæde det også er at være i vandet. Jeg synes derfor man godt kan tage sit barn med til svømning, selvom det er lidt forkølet - så længe det virker upåvirket, ikke har feber og i det hele taget virker frisk.
Man bør dog ikke dykke med et barn som tydelig er forkølet, da trykket i øret ofte vil være højere end normalt og barnet vil derfor let forbinde dyk med noget ubehageligt. Det kan gøre at barnet pludselig forbinder svømningen med noget som ikke er rart, og det er selvfølgelig ærgeligt.
Har barnet mellemørebetændelse og deraf flåd fra ørerne, feber og smerter så bør barnet ikke svømme. Et barn som har det man kalder for "røde ører" som er en betegnelse ...
... for at slimhinden i øret er irriteret og som i øvrigt virker upåvirket heraf, må godt komme i svømmehallen, men man bør her som ved forkølelse være særlig opmærksom på at det kan gøre ondt at dykke.
Børn med dræn i ørerne må normalt gerne komme i svømmehallen. Det diskuteres lidt hvorvidt kan skal give barnet små ørepropper evt. en lille tot vat i øret, når barnet svømmer. Det kan gøre at øret/drænet beskyttes, men nogle gange vil barnet ikke have det i, fordi lydende ændrer sig og barnet bliver derfor frustreret og mister lysten til at svømme. Det er altså en balance, hvorvidt man vil svømme med dræn med ørepropper eller dræn uden ... Dyk i overfladen vil normalt ikke være noget problem, men dyk hvor barnet kommer langt ned under vandet, anbefales normalt ikke.
Der er så vidt jeg ved ikke flere øreproblemer hos børn som svømmer med dræn end der er hos børn, hvor man vælger at stoppe med at svømme ... Så hvis I alle nyder at komme i svømmehallen, så synes jeg I skal gøre det, brug dog gerne et par små ørepropper i hans ører, hvis han vil acceptere det :)
Rigtig meget held og lykke med det :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.
Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.
Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...
27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.
Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue
Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...
Viden om børn:
Børnemad, færdiglavet
Færdiglavet babymos er lavet af kontrollerede råvarer og gjort holdbart ved varmebehandling. Det er intet ernæringsmæssigt i vejen med de færdiglavede børnemadsprodukter. Hjemmelavet mad er dog lige så godt.
Vær opmærksom på at færdiglavet børnemad let bliver for findelt i konsistensen og det er vigtigt at barnet stille og roligt vænnes til familiemad og også tilbydes mad, som kræver en vis tyggefunktion og som indeholder naturligt "mere bid".
Du kan finde...
Autostol
Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.
Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.
For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.
Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Din bog om søvn har været os en rigtig stor hjælp.
Vores dreng er nu 16 måneder og vi har måtte erfare, at han hører til de børn der altid har haft et lille og uforudsigeligt søvnbehov. Men via din bog, har vi fundet ud af at give ham rutiner, der gør at han nu trives og udvikler sig sundt og godt.
Tak fordi du har skrevet den!
Hilsen de glade forældre






