Annonce

Annonce

Svar: For meget frugt, for lidt mælk?


12. marts 2010

Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej med dig

Jeg er ked af at høre at I nu døjer med astmatisk bronkitis og medicin ... men dejligt at hun responderer godt på det og det lyder som om at I trods alt har det godt :)

Når børn begynder at fravælge amningen, som du beskriver at din datter gør - hvilket mange børn i øvrigt gør i 10 månedersalderen - og de ikke får flaske, ja så kan der godt komme en periode, hvor barnet måske er lidt i underskud med hensyn til kalk og det er rigtig godt du er opmærksom.

Det er vigtigt at du prøver at få din datter dækket ind og det gør du ved at bibeholde den ene amning om aftenen, så længe hun vil det :) Og ved at bruge mælk i grød og mos. Da du giver jerndråber og hun spiser godt og varieret, så behøver du ikke lave grød og mos på mme, hvis hun synes det smager bedre på sødmælk så er det helt okay. Stopper amningen fuldstændig inden 12 måneders alderen må det dog anbefales at bruge mme i grød og mos, så hun ikke overgår fuldstændig til komælk før hun er 12 måneder gammel.

Når jeg ser din dagsplan igennem, hvor din datter får mælk i grøden om morgenen, mælk af kop til frokost, yoghurt om eftermiddagen og ...


Annonce

... mælk som en naturlig del af aftensmaden - både af kop og som sovs, ost i maden osv. og du derudover ammer hende en gang inden natten - ja så synes jeg faktisk det lyder rigtig fint det du fortæller og du må her gå ud fra at hun er dækket ind som hun behøver.

Behovet for jern får hun jo også dækket via ekstra jerntilskud og hun spiser godt og varieret hele dagen igennem - jeg synes det lyder meget fint :)


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Der er desværre ikke nogen faste regler for fordelingen af mme og sødmælk frem mod 12 måneders alderen. Man siger at komælk efter 9 måneders alderen kan udgøre en større del - mere præcist er det ikke ... Så det er lidt et skøn. Du kan altså f.eks. bruge mme i grøden om morgenen og ellers give hende sødmælk / surmælksprodukter samt amme hende om aftenen.

At give hende 2-3 stykker frugt dagligt lyder til at være fint til hende. Hendes mave fungerer og hun lyder til at trives med planen som den er - det gælder også hendes væskeindtag. I det hele taget lyder det som om at lillepigen stortrives med den dagsplan du har sendt og jeg synes det lyder fint :)

Håber I her har fået lidt ro på, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Cykelstol

De fleste børn vil fra ca. 9 måneders alderen sidde så stabilt, at de begynder at kunne sidde i en cykelstol monteret på en voksencykel.

Vælg en stol som har justerbare fodstøtter og remme til at spænde fødderne fast, så barnets fødder ikke kan komme i klemme i hjulet. En frakkeskåner på hjulene, kan være en god idé at sikkerhedshensyn.

Cykelstolen skal være spændt fast til cyklens stel. Det er ikke sikkert nok, hvis den kun er spændt fast til bagagebæren.

Læs mere i Babylex

Massage - baby

Mange babyer nyder at få massage eller berøring af ryg, mave, ansigt, fingre, tær. De rolige og rytmiske bevægelser giver barnet en følelse af at være elsket og fylder barnet med velvære. Der findes flere bøger om emnet, hvis du ønsker at sætte dig ind i en bestemt teknik, kan det anbefales at låne eller købe en af disse.

Hvis dit barn har svært ved at komme af med afføring eller luft, så kan det også være en god ide at massere lidt på barnets mave. Dette gøres ved stille og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

... mange tak for dit sidste svar vedrørende vores problemer med skemaden. Vi er kommet godt videre, bl.a også inspireret af dit dejligt detaljerede svar, og Ingrid spiser nu som bliver hun betalt for det.

Kh Karen (og Ingrid)


Annonce