Brev:
Vågner mange gange om natten - 4 mdr.

Hej Helen
Vi har en datter på 4 1/2 måned, og hun vågner rigtig mange gange om natten. Hun er kommet på eget værelse, da vi blev foreslået dette, men det har ikke hjulpet.
Hendes døgnrytme ser nogenlunde sådan ud:
Hun kommer op ca. kl. 6 hvor hun får bryst.
Kl. 7.30 får hun majsgrød med frugtmos og vand her til
kl. 8 kommer hun ud og sove i barnevognen og sover ca 2-3 timer
Ved 11 tiden får hun risgrød med svesker
Ca. kl. 14 er hun træt igen og komme ud at sove. Igen sover hun 2-3 timer.
Kl. 17 - 17.30 får hun kartoffel/grøntsagsmos
Kl. 19.45 får hun vælling og bliver puttet kl. 20
Hun falder i søvn med det samme uden at græde eller noget, men er så vågen rigtig rigtig mange gange om natten hvor vi forsøger at give hende sutten, men hun får også bryst flere gange. Hun vågner typisk første gang efter ca. 3 timer, og herefter ca. hver time.
Hun får vand af en kop til alle måltider, og jeg forsøger at lægge hende til brystet, men hun er for det meste mæt og tager ikke rigtigt noget. Vi startede med kartofler da hun var 3 1/2 måned gammel fordi hun ikke tog nok på. Det gør hun heldigvis nu. Hun vejer ca 6500 og er 65 cm. lang. Hun har gylpet rigtig meget, men det er også aftaget væsentligt efter hun får mere "rigtig" mad.
Nu har vores sundhedsplejerske ...
... foreslået vi skal til ørelægen med hende da hun siger hun ikke ved hvad vi ellers skal prøve. Vi har lagt en pude under hendes madras så hun ligger lidt højere med hovedet. Vores sundhedsplejerske siger hun måske kan have væske i ørerne der driller. Om dagen når hun sover ude i barnevognen er der ingen problemer. Her sover hun uden vi hører fra hende i 2-3 timer, og hun sover så snart hun bliver puttet.
Om dagen er hun rigtig glad og tilpas. Når hun vågner om natten er det ikke bare lidt pludren. Hun starter stille og roligt med at "kalde", men hvis vi så lige vil se tiden an om hun falder til ro igen begynder hun at skrige.
Jeg håber du har forslag til hvad vi skal prøve, da det er rigtig hårdt at være oppe så mange gange om natten. Ikke mindst fordi vi jo tænker på om der er noget galt?? Kender flere børn der sover igennem på Saras alder. Ved godt børn er meget forskellige, men synes det er mærkeligt hun pludselig er begyndt at være så meget vågen om natten. Når vi giver hende sutten eller hun får bryst sover hun videre med det samme. For 2 måneder siden var hun kun vågen en gang om natten for at spise, og sov så videre.
Alt hvad vi har forsøgt er gjort i samråd med sundhedsplejerske, men nu ved hun ikke hvad mere hun skal foreslå. :-(
Håber du kan hjælpe.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
Viden om børn:
Tun og børn
Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.
Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.
Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...
Navlestrengsblod - stamceller
Navlestrengsblod - det vil sige, det blod, som er tilbage navlestrengen og moderkagen efter fødslen - indeholder stamceller. Disse celler har hjulpet dit barn med at udvikle organer, blod, væv og immunsystem gennem hele graviditeten.
I dag forskes der meget intenst i brugen af stamceller, og håbet er at kunne gøre noget ved en række sygdomme, som i dag er uhelbredelige, fordi manglende eller ødelagte celler visse steder i kroppen ikke bliver dannet igen. Der findes mange...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






