Annonce

Annonce

Brev:

Ammestop og nyt putteritual - 10 mdr.


3. marts 2010

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Ammestop og nyt putteritual - 10 mdr.

Kære Helen.

Så er lillepigen 10 måneder gammel, og jeg overvejer at stoppe amningen meget snart, men det er med ambivalente følelser. Jeg er stadig meget glad for at amme. Hun får kun en gang i døgnet ved puttetid, og jeg synes det er hyggeligt at slutte dagen af på denne måde. Og det er også nemt at putte hende sådan. Men det kunne også være dejligt, at få mine bryster for mig selv igen, og at min mand og jeg måske kunne skiftes til at putte.

Det jeg godt kunne tænke mig din hjælp til, er hvordan vi skaber et nyt putteritual uden amning.? Som det er nu kommer hun i bad, får godnatgrød, børster tænder, siger godnat til far, bliver ammet fra begge bryster på værelset til hun (næsten) sover. Når jeg ligger hende over i sengen, sover hun mere eller mindre. Især herefter hun er startet i dagpleje, er hun meget træt om aftenen.

Jeg kunne godt tænke mig, at vi i stedet sang en sang eller to, og at hun så selv faldt i søvn. Jeg er bare lidt usikker på, om jeg så skal gå ud, eller blive hos hende til hun sover.

Jeg har læst, at du anbefaler andre, at gå ind til barnet med 3 minutters mellemrum hvad enten, der er gråd eller ikke. Men når man går ind igen, skal man så bare lade hende se en, og så gå ud igen, eller skal man nusse og snakke lidt? Skal ...


Annonce

... amningen erstattes af noget andet mad eller vand? Og kan jeg regne med, at jeg bare sådan kan stoppe fra den ene dag til den anden? Ville det være en ide at lade far putte, indtil jeg ikke dufter af mælk længere, og hvor længe tager det? Når jeg ikke har været hjemme, har det ikke været et problem for far at putte lillepigen.

I aften var hun meget træt, fordi hun er lidt syg for tiden, og jeg prøvede derfor at putte hende uden amning. Hun faldt i søvn med det samme, hun ramte sengen, så det var jo meget nemt.

For resten vil jeg gerne høre til, hvad man kan gøre, når hun er syg. Lige nu er hun nemlig snottet, hoster meget, har feber, savler og gumler på hendes fingre hele tiden. Jeg har tilbudt hende masser af vand også om natten, når hun vågner af hosteanfaldene. Så har hun fået en panodil ved puttetid pga feber, hendes gummer er blevet smurt med noget der dulmer smerten, og hun vil meget gerne have lun kamille-the med lidt sukker. Er der andet jeg kan gøre for hende?

Til sidst vil jeg gerne spørge om, hvor længe jeg skal tilbyde godnatgrøden. Lige nu er hun jo lidt småt spisende, da hun er syg. Men ellers spiser hun ok. Hun er nu 75 cm. Og vejer 8300, så hun er jo en lille dame. Hun har taget 300 g. på siden midt januar.

Med venlig hilsen
Lillepigens Mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Honning

Honning frarådes til børn under 1 år. Honning indeholder bakteriesporer og kan være infektionskilden vd spædbarnsbotulisme.

Botulisme er en sjælden sygdom, som skyldes et toksin (en forgiftning) dannet af den en sporedannende bakterie Clostridium Botulinum. Sporerne findes i omgivelserne, de er hårdføre og kan tåle kogning i flere timer.

Voksne og større børn bliver ofte ikke syge, da vores bakterieflora i tarmsystemet er anderledes. Men hos spædbørn medfører...

Læs mere i Babylex

Tisser i sengen

Over 13 % af danske børn har problemer med at tisse i sengen. Det svarer til, at tre elever i en almindelig folkeskoleklasse oplever en forstyrret nattesøvn med vådt nattøj og sengetøj.

Man ved at de fleste sengevædere er drenge og at tilstanden ofte er arvelig. Sengevædning er primært fysiologisk betinget og skyldes enten manglende produktion af det hormon, der styrer urinproduktionen eller for lille blære i forhold til barnets alder.

Langt de fleste børn vokser...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg vil bare sige tak.

Jeg er så glad for at det er muligt at vende de mange store, svære tanker med dig her.. Det er virkelig en stor, stor hjælp :)

Knus fra mig


Annonce