Annonce

Annonce

Svar: Hvordan ændrer jeg en uheldig fald-til-ro-rutine?


3. marts 2010

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Charlotte

Tak for dit brev og velkommen til :)

Det er sådan at vi alle sammen har brug for det der hedder søvn associationer. Det vil sige helt bestemte ting, som vi forbinder med at skulle overgive os til søvnen. Det er de faste rutiner vi alle har i hverdagen inden vi går i seng. For små børn er en søvnassociation ofte at få bryst eller blive vugget i favn og det er rigtig fint - men søvnassociationen skal ændre sig i takt med at barnet bliver ældre og med den alder jeres dreng har nu, så er det en uhensigtsmæssigt søvnassociation I har givet ham :)

Det er uhensigtsmæssigt, fordi han lige nu er afhængig af bryst og af at blive taget op og vugget for at kunne sove. Han er altså fuldstændig afhængig af jer og det han skal lære er at kunne komme videre i søvnen uden at behøve jeres hjælp.

Det er naturligvis fortsat vigtigt at du ammer og giver ham din mælk, men det kunne måske være en idé at du ammede ham i stuen og først derefter gik på værelset for at putte. Det kunne betyde at han så var mere vågen og registrerede, at han blev lagt i sin seng og så er det i sengen, at I skal lulle ham til ro.

Så længe han forbinder det at falde i søvn med at være i din favn, så vil han søge favnen igen og igen i løbet af natten og først når du tager ham op, vugger ham som I plejer og giver ham det han søger, - ja så falder han til ro, sover videre indtil han så vågner op og har behov for det igen. Det samme gælder, hvis han gentagende gange får brystet, hver gang han vågner.

Vi vågner alle sammen 10, 15, 20 gange i løbet af en nat, vender os, trækker dyne lidt op, sparker den af, drejer om på den anden side, retter på puden osv. Det er helt naturligt og jeres dreng vil således også have mange små opvågninger natten igennem. Det er helt normalt at disse opvågninger ligger med 1 times interval - det der er vigtigt, er at han er i stand til at komme videre i søvnen uden at blive taget op og vugget og uden at få bryst. Altså stille og roligt uden at behøve hjælp fra jer og det er det I skal lære ham nu.

Det betyder at han for det første skal sove i sin egen seng og ikke længere ligge mellem jer. Det er smadder synd for ham, hvis han ligger foran mælkebaren og nægtes brystet. Han har med den alder han har, brug for 3 amninger i døgnet og de kan meget fin ligge kl. 19.30, 23.30 og næste morgen tidlig kl. 05, hvor han så kan sove sammen med dig. Men i tidsrummet 23.30-05 skal han ikke længere ammes.

Det kan her være en god idé at far tager over, fordi han ikke forbindes med brystet, men kan give masser af nærhed og kærtegn. Det kan også være en rigtig god idé at sove på hvert sit værelse, så han bliver i sin egen seng. Det kunne hos jer også være en rigtig god idé at du flyttede ud af soveværelset i en periode og lod far og søn sove sammen. På den måde kan han få ...


Annonce

... masser af nærhed og fysisk kontakt, men det gives ved at ligge sammen med far og ikke ved at blive vugget eller få bryst.

Hos jer handler det meget om at få sat et nyt søvnritual ind og få skabt en ny søvnassociation for ham, som gør ham uafhængig af jeres hjælp om natten :) Det er for mig at se nødvendigt at gøre det lidt i etaper. Først lære ham at sove uden bryst, derefter lære ham at sove uden at ligge i jeres seng. At stå op med ham og vugge ham om natten er dog helt slut.

Derudover tænker jeg at det er rigtigt at det vil være super hvis han kan lære at sove med kærtegn, hvor han holdes i hånden, stryges på ryggen osv. som du beskriver at du har hørt andre kan gøre - sådan kan det sagtens være, men det er jo noget barnet skal lære. Det kommer ikke af sig selv.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Det handler derfor ikke om at give ham en kold tyrker hvor han pludselig skal undvære både bryst og nærhed på en gang. Nej det handler om at sætte noget andet i stedet, som vil fungerer som et godt ritual fremover. Så når far i en periode er den der putter og giver nærhed om natten så skal far altså indføre en ny måde at få jeres dreng til ro på. Beroligende hænder, kærtegn, evt. en klud ved ansigtet, faste små beroligende ord osv. så jeres dreng på sigt kan nøjes med disse ting. Stille og roligt vil I så naturligt også på afstand kunne nøjes med at sige "ssshhh-ssshhh", så han hører at I er der og vil derefter kunne sove videre.

Separationsfasen varer især i 8-10 måneders alderen og det er helt naturligt at børn i den alder, hvor de ofte begynder at kravle og bevæge sig mere og mere ud i verden på egen hånd, også sover meget mere uroligt. Det handler både om at han skal finde ud af at separerer sig fra jer og dermed har lidt ekstra behov for tryghed og nærhed, men det handler også om at han oplever ekstra meget og alt hvad han oplever skal bearbejdes i drømme. Så en stor del af en uro i oplever om natten kan og vil altså ofte skyldes drømme og de er der jo også selvom han ligger mellem jer :)

I skal naturligvis også sikre jer at han spiser mættende mad nok dagen igennem og når jeg ser din plan, så savner jeg faktisk lidt mere rigtig mad. I stedet for rismelsgrød fra Pama skal han have havregrød, som mellemmåltid skal han have havregryns eller grahamsboller, ost og frugt, sammen med sine rugbrødshapsere skal han have grøntsagsmos med kød eller fisk, han skal have ris, pasta, grøntsager, kød, fisk, sovs osv. - meget mere variation end han får lige nu. Hans udgangspunkt skal være den mad I andre får - spiser I lasagne, kan han f.eks. få lidt af det. Han må også meget gerne suppleres med en godnatgrød inden sengetid, så I er sikre på at han der er fyldt ekstra op i maven og derfor også naturligt vil kunne sove bedre om natten.

Jeg håber at alle mine tanker hjælper videre på vej, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.

Lur og sovetid aften

Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.

Putning - falde i søvn selv

Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gravid vitaminer

Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.

Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...

Læs mere i Babylex

Naturlægemidler - børn

Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.

Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".

Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dit svar omkring min søns sovevaner.

Jeg startede med at skære natamningen helt væk, og så var der kun godnattåren tilbage, den virkede han pludselig ikke så interesseret i så den blev også droppet, og helt uden drama og gråd;-)

Nu kunne jeg så få ham til at falde i søvn uden at være helt tæt på mig, men han ville stadig ikke ned i tremmesengen i vågen tilstand.

Jeg læste så at du havde rådet andre til at tage den ene side af sengen, da nogle børn følte sig indespærret.... og hold da k... det gjorde en forskel!!

Dels falder han i søvn glad og tilfreds i sin egen seng, derudover sover han bedre og længere tid i hans egen seng (han kommer stadig ind til os om natten). Han går oven i købet selv ind og lægger sig i sengen når det er sove tid!

Tak fra Rikke, mor til dreng på 16 måneder


Annonce