Svar: Svært at få hende til at sove igen
Kære Anja
Nu hvor din datter er blevet 4 måneder, så er det måske tiden at begynde med lidt ekstra mad ... Du kan starte med lidt grød i løbet af dagen og når det fungerer kan du begynde med lidt grøntsagsmos om aftenen.
Det at begynde med lidt skemad vil på sigt være med til at give jer en ny rytme. Jeres datter spiser godt hos dig dagen igennem og jeg kan godt se af dit brev, at hun spiser meget hyppigt hos dig. Det er helt fint, det er helt okay, det betyder jo også at hun sover et meget langt stræk om aftenen. Det er faktisk helt utroligt, at hun i en alder af 4 måneder er i stand til at sove fra kl. 20 tli 04 ... Det er meget længe for en pige i den alder.
Når du begynder på lidt skemad, så vil det naturligt på sigt begynde at ændre lidt på dagsrytmen og hun vil naturligt derfor også søge at få mælk på ydertidspunkterne. En amning sen aften inden sengetid kan her være en rigtig god idé, det vil også kunne gøre at hun måske kan sove lidt længere om morgenen. Når hun vågner kl 04 og har svært ved at sove, så handler det både om at hun har sovet meget længe, men sandsynligvis også om at hun virkelig er sulten efter så mange timer uden mælk.
Du kan faktisk godt forsøge allerede nu at tage hende op og amme hende sen aften inden du selv går i seng. Det at lægge en ekstra amning ind her, kan godt få stor betydning for hendes rytme om dagen. Når hun om aftenen springer et måltid helt over, vil hun naturligt skulle søge det om dagen og det kan gøre at man kommer ind i en rutine, hvor hun slatspiser og slatsover lidt for meget.
Mit ...
... forslag til en dagsplan ser derfor således ud:
Tidlig morgen 04: Ammes og sover videre
Morgen 06: Vågner og får yderligere bryst
Formiddag 9: Ammes og puttes til formiddagslur
Frokost 11.30: Begynde med lidt grød af ris, majs, hirse, boghvede eller quinoa, evt. med lidt frugtmos, vand af kop.
Ammes og puttes til middagslur kl. 12.30-13. tidspunktet afhænger af hvor lang en formiddagslur hun har taget
Eftermiddag 16: Ammes
Sover sin 3 lur - det kan være du her skal prøve at lægge dig med hende i soveværelset, for nedrullede gardiner og amme hende liggende. Sidst på dagen kan det give hende den ekstra ro hun behøver for at overgive sig til søvnen.
Aften 18 og frem: Ammes efter behov, mange børn har brug for at spise hyppigt aftenen igennem og fylder sig derved godt op til natten.
Ammes og puttes til natten ca kl. 20 - tidspunktet varierer efter hvorvidt hun har sovet 3 lur, hvor lang den har været og hvor sent den ligger.
Sen aften 23-24: Ammes - prøv evt. at tage hende op og læg hende til brystet inden du selv går i seng. Lad hende spise mere eller mindre i søvne, så hun får et ekstra måltid her.
Du er nødt til at være lidt fleksibel omkring hendes søvn lidt endnu og lade dagene være forskellige, men prøv samtidig at arbejde på en rytme, som ser nogenlunde ud som ovenstående. Det vil hjælpe jer på sigt. Overvej også mit forslag med lidt skemad, fordi det kan hjælpe med lidt mere rutiner og også få fordelt amningerne hensigtsmæssigt over døgnet.
Jeg håber mine tanker hjælper lidt videre på vej, fortsat held og lykke :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
Viden om børn:
Fødsel
En graviditet varer normalt 40 uger, men naturen er ikke altid sådan, og nogle gange går fødslen igang før, andre gange senere. Føder du mellem uge 37+0 og 41+6 siger man, at du har født til tiden.
Mange kvinder oplever plukveer i graviditeten. Det er sammentræninger af musklerne i livmoderen, og det er måden, at livmoderen forbereder sig til fødslen på. I starten er disse sammetræninger uregelmæssige, men i takt med at fødslen nærmer sig, bliver sammentrækningerne mere...
Øl og amning
Før i tiden anbefalede man, at kvinder der lige havde født, og som gerne ville amme, drak en maltøl eller en mørk hvidtøl dagligt, fordi det kunne hjælpe med at sætte mælkeproduktionen op. Det var kun øl af denne type, som havde effekt, og effekten skulle skyldes maltindholdet. På barselsafdelingen kunne man derfor få en øl til frokost eller aftensmaden, hvis man havde brug for det.
Det anbefales dog ikke mere, at man forsøger at øge sin mælkeproduktion ved at drikke øl....
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dit svar sidst. Jeg sprang ned og købte din bog "Sådan får du dit barn til at sove!" Den har virkelig hjulpet mig på rette vej. Det er en fantastisk bog.
Jeg kan virkelig mærke et meget større overskud ved at have forstået, at min søn bare mangler den tryghed i at være tæt på mig og mærke de vuggende bevægelser. Det hang mig langt ud af halsen før bare at tænke på det var puttetid. Nu glæder jeg mig faktisk, ved tanken om at min søn jo elsker at lægge i mine arme og putte, og at jeg kan lægge ham fra mig UDEN han sover, og han bare falder i søvn :)
Elias har trods kolik aldrig haft en nat hvor han ikke har sovet, så det gik lige op for mig at de søvnproblemer jeg troede han havde, slet ikke er så slemme. Hvis der da overhovedet er et problem!
Hilsen mor til Elias, 4 måneder.







