Annonce

Annonce

Brev:

Sover ofte kun 20-30 minutter af gangen


17. februar 2010

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Sover ofte kun 20-30 minutter af gangen

Kære Helen,

Tak for dit brev og gode råd. Det går efterhånden meget godt med at få Felix til at sove om natten. Han sover i sin barnevogn ved siden af vores seng, vågner ca hver 3-4 time for at spise og falder forholdsvis nemt i søvn igen. Han sover nok sammenlagt ca 10-11 timer om natten.

Til gengæld er han ikke meget for at sove i løbet af dagen. Han elsker at gå tur og sover gerne når vi er ude med barnevognen, men så snart vi kommer hjem vågner han og vil ikke ligge der mere. Jeg har prøvet som du anbefaler at amme, skifte, svøbe og vente til han får tunge øjne inden jeg forsigtigt ligger ham over i enten barnevognen eller hans tremmeseng. Lige meget hjælper det - enten slår han øjnene op i det sekund jeg ligger ham fra mig og ...


Annonce

... begynder at græde (også selvom jeg beholder armene rundt om ham) eller i bedste fald lykkes det at ligge ham og han sover videre, men så vågner han efter 20-25 min max.

Jeg har prøvet både i barnevognen, i tremmesengen, på et tæppe på gulvet, indenfor og udenfor - lige meget hjælper det. Han sover højst 20 min ad gangen før han vågner og vil tages op. Ud over at det jo ikke giver meget sammenhængen søvn for ham, gør det det også umuligt for mig at sove til middag eller nå at ordne et par ting i løbet af dagen.

Han er i øvrigt ikke meget for sutten, hvis jeg insisterer kan han nogle gange acceptere den og det hjælper ham til at falde til ro, men det ændrer ikke på at han vågner kort tid efter.

Håber du har et godt råd.

Venlig hilsen,
Lena

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Flaske og Nestlé

Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vådservietter baby

Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.

Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.

Overvej også, om...

Læs mere i Babylex

Kosttilskud - børn

Følgende kosttilskud anbefales til børn:

- D-vitamin tilskud gives til alle børn i alder 0-4 år. Der gives 10 mikrogram dagligt. Børn med mørk hud og/eller børn, som går klædt, så kroppen er tildækket om sommeren skal forsætte med D-vitamin gennem hele barndommen/livet.

- Calcium gives til børn, der har mælkeallergi eller til børn, hvor forældrene ikke ønsker at give deres barn mælkeprodukter. Der gives 500 mg dagligt fra 1 års alderen.

- Jerntilskud...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det er lige før jeg synes det bliver pinligt at jeg skriver så meget til dig, men dine svar er enormt nyttige og jeg har fået en god tillid til dig, så du kommer til at høre mere fra mig.

Tak fra Sophus´ mor


Annonce