Annonce

Annonce

Svar: Vil ikke ammes om natten


16. februar 2010

Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære lillepigens mor

Det er helt okay at din datter nu kun ammes 1 gang dagligt, nemlig inden hun bliver puttet til natten. Jeg synes ikke du skal kæmpe for at få hende til at die hyppigere, det er fint at hun selv siger fra og du kan bibeholde den ene amning dagligt ligeså længe I begge har det godt med det.

Du bør fortsat give hende jerntilskud, men derudover vil det også være rigtig godt at bibeholde de ca 200ml mme, som hun får i sin morgen- og natgrød. Derudover kan hun få sødmælk og surmælksprodukter af sødmælkstypen og så skal hun naturligvis også fortsat drikke vand, for at få sit væske behov dækket.

En plan for dagen ser således ud:

Morgen 7.30-8: Havregrød lavet med mme, sødmælk af kop.

Formiddag 9.30: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt i hånden, lidt frugtmos (jerntilskud), vand af kop.

Formiddagslur, sover ca 45-60 minutter

Frokost 11.30-12: Rugbrødshapsere med forskelligt smørbart pålæg, gerne fiskepålæg som makrel, sildepostej, tunsalat og lignende. Kogte grøntsager som ærter, majs, gulerod, små stykker frikadelle (kød eller fiskedelle), godt kogte pastaskruer, ½ hårdkogt æg og lignende. Må også stadig gerne suppleres med grøntsagsmos med kød eller fisk, det kan være hjemmelavet eller mos fra glas. Vand af kop.

Puttes til middagslur sover 1½-2 timer

Eftermiddag 16: En portion tykmælk med frugtmos, ...


Annonce

... revne æbler, banan, rugbrødsdrys mv. ½ bolle med smør, ost, frisk frugt i hånden, vand af kop.

Aften 18: Familiemad, ris, pasta, kød, fisk, grøntsager, sovs af forskellig slags. Almindelige børnevenlige retter med hakket kød, sovs og milde fisketyper. Sødmælk af kop.

Suppleres evt. med en godnatgrød lavet med mme til natten

Ammes og puttes til natten 19.30-20


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Hvis hun vågner og virker tørstig kan du give hende lidt vand, men afviser hun er det helt fint. Du må tro på at hvis hun afviser brystet, så har hun ikke behov :)

Det er helt naturligt for hendes alder at hun sover uroligt og får sig lagt i stillinger hun ikke kan komme væk fra. Du må derfor forvente at hun har brug for hjælp til stillingsskift, en beroligende hånd osv. i løbet af natten. Start i dagpleje giver rigtig mange nye oplevelser og alt hvad hun oplever skal bearbejdes i drømme, når hun sover.

Derudover er bare det at være afskilt fra dig i løbet af dagen en stor udfordring og gør naturligt at hun er lidt mere tryghedssøgende - især om natten, hvor roen skal falde over hende. Det er en periode, som går over igen i takt med at hun vender sig til den nye hverdag og også bliver mere og mere mobil og selv kan vende og dreje sig og lægge sig i en stilling som for hende er rar at sove videre i :)

Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke med hende :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Krydderurter

På persille, purløg og andre krydderurter og bladgrøntsager som f.eks. spinat og salat, kan der være jord og dermed jordbakterier - selv efter grundig vask. Bakterierne kan vokse, hvis maden gemmes eller ved genopvarmning, og de kan medvirke til dannelse af nitrit. Nitrit kan reagere med blodets hæmoglobin, så det ikke kan transportere ilt rundt i barnets krop.

"Grønt drys"på varm mad må derfor ikke gives til spædbørn og småbørn. Friske krydderurter og bladgrøntsager må dog...

Læs mere i Babylex

Sushi til gravide og ammende

Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.

Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.

Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tak for dit svar - jeg gik 100% på ham og tommelfingeren. Det tog faktisk kun 3-4 dage, så ville han hellere ha sut end tommelfinger.

Tak fra Conrads mor


Annonce