Annonce

Annonce

Svar: Fed fisk


7. februar 2010

Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Pernille

Fisk er generelt rigtig godt til børn og børn har godt af at få både fede og mindre fede fisk. Fisk indeholder mange andre gode stoffer, f.eks. jod og selen og variation af fisk er rigtig godt :)

De fede fisk er især hellefisk, laks, makrel, pighaj, sild, stenbider, ørred og ål. De mere magre fisk er f.eks. krabbe, kuller, lys/mørk sej, rejer, rødspætte, skrubbe, torsk og tun og som sagt er det godt at give begge dele.

Fisk bør som udgangspunkt være fersk fisk der koges eller laves i ovn. Det kan være rødspætte, torsk eller f.eks. laks. Man kan dog også bruge fisk fra dåse - du kan f.eks. godt bruge lidt tun fra dåse i grøntsagsmosen eller bruge sildepostej i mosen eller som smørbart pålæg, når din dreng skal igang med rugbrødshapsere på et tidspunkt.

Grillede og røgede fisk kan have et højt indhold af PAH (tjærestoffer), som kan være kræftfremkaldende. Derfor bør man ikke spise store mængder røget og grillet fisk, men det kan indgå som en del af en varieret kost.

Til børn er det en god idé at anvende koldrøgede fisk, fremfor varmt røgede fisk og hvis man griller, så bør man undgå røgeksponering af de spiselige flader. Derfor skal fisk der grilles pakkes i folie.

Du kan læse mere om fisk i babylex her på siden eller se det klip i babykøkkenet, hvor min ældste datter laver børnevenlig sushi :)

Hvis I har problemer med at jeres dreng sover for meget om dagen og derfor ikke kan finde ro om aftenen og sover afbrudt om natten, ...


Annonce

... så vil det være helt relevant at arbejde på en rytme, hvor han sover 3½-4 timer fordelt på 2 lure dagligt.

En plan for dagen til et 6 måneders barn ser således ud:

Tidlig morgen 05/06: Flaske og sover lidt videre (forhåbentlig)

Morgen 7.30: Havregrød, vand af kop

Formiddag 9: Frugtmos, frisk blød frugt i hånden, vand af kop.

Flaske og puttes til formiddagslur

Frokost 11.30-12: Grøntsagsmos med kød eller fisk og suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk osv. Vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Eftermiddag 16: Flaske og tilbydes også her lidt frugtmos og frisk frugt

Powernappen springes ofte over

Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk, og suppleres igen med lidt brødskorper eller lignende i hånden, vand af kop.

Flaske og puttes til natte ca kl. 20

Sen aften 23-24: Flaske og sover herefter uden mælk til næste morgen tidlig.

De fleste børn vil være i stand til at sidde i høj stol omkring 6 måneders alderen og vil således kunne sidde der, når de skal spise skemad. Det er rigtig dejligt at kunne være med ved bordet alle sammen :)

De fleste børn vil dog være omkring 8 måneder inden de mestrer at sidde helt frit på gulvet og er i stand til at holde balancen der :)

Du må meget gerne træne hans balance på en gymnastikbold, jo mere du kan trille, vugge, hoppe med ham osv. jo bedre er det. Så igang med det, det styrker hans motoriske udvikling de næste mange måneder frem :)

Held og lykke og rigtig god weekend!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Madindtag - 11 mdr.

Hej Helen Skal man “styre” hvor meget og hvilke slags mad ens barn spiser?...

Læs hele brevet og Helens svar


2. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Morgenmad 11 mdr. del 2

Hej Helen. Mange tak for svaret på mit spørgmål. Omkring morgenmad. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. august 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Morgenmad til 11 måneder gammel baby

Hej Min søn på snart 11 måneder har lige siden han begyndte at få mad, fået...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tvillingefødsel

Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.

En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.

Man...

Læs mere i Babylex

Søvn

Børn sover ikke som os voksne, og søvnen og måden barnet sover på, ændrer sig lidt hele tiden. I nogle periode vil børn naturligt sove dårligere end i andre perioder - det sker især, når barnet udvikler sig rigtig meget både motorisk og mentalt, ligesom børn der starter i daginstitution, er syge eller måske får en ny lillebror eller lillesøster, naturligt også sover dårligt i disse perioder.

Jeg bliver tit spurgt: "Hvad gør jeg galt?" eller "Hvordan skal jeg præcist gøre for at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for kampen i medierne mod ’skrig dig i søvn’ metoden. Den er godt nok sej!

Jeg videresendte dit indlæg fra din egen side til en kollega, som var grædefærdig af tvivl over om hun var en dum og dårlig mor, når hun bare blev ved med at gå ind til sin grædende søn om aftenen. Hun var simpelthen så lettet og følte sig så godt bakket op. Hun havde fået mange ’gode råd’ fra venner og familie, som også havde forsikret hende om at hun både forkælede barnet og gjorde det utrygt (?!?) med sin inkonsekvens og blødsødenhed.

Det er en vigtig, vigtig kamp du kæmper for at få spredt et væsentligt budskab!


Annonce