Annonce

Annonce

Brev:

Kvalme i 1. graviditet = kvalme i 2. graviditet


2. februar 2010

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Kvalme i 1. graviditet = kvalme i 2. graviditet

Hej Helen.

Jeg er igen gravid - ikke helt planlagt men vi er alligevel glade:-)

Det har jo været en hård omgang med den første - ingen sammenhængende søvn i over 1 år - og ja sådan er det pt stadig. Jeg er blevet langtidssygemeldt med stress!! troede aldrig det skulle overgå mig.

Nå mit spørgsmål er: I min 1. graviditet hvor jeg mistede havde jeg ingen kvalme. I den næste (hvor jeg fik min dreng) havde jeg ALT: kvalme, ømme bryster, træthed, jernsmag i munden osv.

Nu har jeg intet -( er kun i ...


Annonce

... 6. uge, men før havde jeg alt inden menstruationen udeblev) og mindes at have læst at hvis man har kvalme i den 1. graviditet, kan man også forvente at have det i den næste - ja endda værre endnu - er det korrekt?
Jeg er selvfølgelig nervøs for det ikke blir til noget da jeg intet kan mærke.

Kan jeg abortere pga jeg har stress? jeg har vores dreng meget selv (lige nu har jeg ham hjemme på 5. dagen pga sygdom) så jeg får ingen hvile som var meningen med sygemeldingen.

Venlig hilsen
en altid bekymret

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.

Svedproblemer efter fødslen

Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....

Læs hele brevet og Helens svar


7. november 2024 | Udstyr | 0 mdr.

Uld til baby, hvordan?

Kære Helen. Jeg har termin om 14 dage og tror, at jeg efterhånden er så...

Læs hele brevet og Helens svar


3. oktober 2024 | Transport og ferie | 0 mdr.

Autostol nyfødt

Kære Helen Vi er for 3 uger siden blevet forældre til en lille dreng, og vi...

Læs hele brevet og Helens svar


30. september 2024 | Udstyr | 0 mdr.

Lammeskind til baby

Kære Helen Graviditeten skrider fremad og vi er efterhånden ved at have styr...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystpumpe

En brystpumpe er en pumpe, som kan stimulere til mælkedannelse og som kan malke mælk ud af kvindens bryst.

Der findes både manuelle og elektriske brystpumper og hvilken type pumpe du bør vælge, afhænger helt af dit behov for udmalkning.

Den manuelle brystpumpe vil ofte være god, hvis man som kvinde ammer og kun en gang imellem - f.eks. i forbindelse med en enkelt tur i byen - har brug for at malke overskydende mælk ud. Det er altså en pumpe der fint kan bruges,...

Læs mere i Babylex

Klumpfod

Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.

Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.

Drenge fødes hyppigere...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen ...

1000 tak for din brevkasse ... og tak for alle dine gode, hjertelige og ærlige svar.

Thilde, mor til Louie på 5 mdr.


Annonce