Svar: Hvor høj tror du jeg bliver?
Hej med dig:o)
Det er meget svært for mig at sige hvor høj du bliver. Det afhænder blandt andet af om du er kommet i puberteten, om du f.eks. har fået menstruation?
På din skole er der også en sundhedsplejerske. Hun har din journal liggende fra du gik i de små klasser og her har hun tegnet din højde ind på en kurve.
Hvis jeg var dig ville jeg kigge forbi hendes kontor og spørge om du kan blive målt og om hun kan vise dig kurven og derudfra fortælle dig hvor høj du ca. bliver.
Forøvrigt vil jeg sige at du skal være stolt af din højde, også selv om nogen måske driller med at du er så høj. En høj pige er en flot pige, så husk at ranke ryggen:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Viden om børn:
Sutteflaske
For børn der ikke ammes er det vigtigt at man køber en ordentlig sutteflaske. Flasken skal passe til barnet og barnets evne til at sutte.
Det anbefales at man lader barnet "arbejde lidt for føden". Det vil sige at hullet i sutten ikke skal være for stort. Det at barnet skal bruge kræfter på at sutte er vigtigt for kæbernes og tændernes udvikling. Desuden er der en risiko for at barnet kan få ondt i maven, hvis det får maden for hurtigt.
Sutteflaske-sutterne findes...
Frysning af babymad
Du kan fryse grøntsagsmos, frugt- og bærmos ned i mindre portioner. Rens grøntsager og frugter grundigt, kog sammen med lidt vand i en tykbundet gryde, blend med kogevandet og frys ned.
Mosen bør kommes i små bægre, der er beregnet til frysning af babymad og som er fri for skadelige stoffer.
Når grøntsags- eller frugtmosen skal bruges, bør den optøs direkte i gryden. Derved bevares vitaminer og mineraler bedst.
Grøntsagsmos kan du med fordel fryse...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
