Annonce

Annonce

Svar: 2 gangs fødende og bekymret om alt


27. januar 2010

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Graviditet.

Kære du

Jeg tror bestemt ikke at der er noget galt med dig, det hele er bare lidt overvældende lige nu og intet har rigtig vist sig at være som du havde regnet med, man kan vel sige at du flere gange er blevet overrasket det sidste år og det giver naturligt nogle tanker om fremtiden og hvordan det hele skal gå.

Samtidig har du en erfaring med dig om at det at blive mor kan være svært, når man ikke har en støtte i faren til barnet og står med det hele mere eller mindre selv. Selvom du nu har det godt og har en kæreste der støtter dig og glæder sig til den lille ny, så ligger angsten for at blive svigtet der jo stadig og måske er det der hunden ligger begravet ... jeg kan ikke ud af dit brev vurdere, hvordan du reelt har det og hvor meget du bekymrer dig.

Jeg kan se at man i din kommune via egen læge kan få tilbudt graviditetsbesøg af sundhedsplejersken og det synes jeg du skal bede om. Mit råd er derfor at du kontakter enten egen læge eller sundhedsplejerske med henblik på at få tildelt et graviditetsbesøg og ring allerede i morgen mandag. Det vil være rigtig dejligt for dig at tale med sundhedsplejersken om alle dine tanker og I skal også drøfte amning og hvormeget du denne gang skal kæmpe for det og hvornår det vil være okay at gå over til en flaske.

Der er ingen der ...


Annonce

... siger at amningen skal være en kamp, det har hverken mor eller barn det godt med og amning er ikke for enhver pris. At få klarlagt lidt af dette før den lille bliver født, vil være godt for dig og kender sundhedsplejersken din holdning vil hun naturligvis også bedre kunne støtte dig, når I så efter fødslen mødes igen :)

Alle familier får tilbudt besøg af sundhedsplejersken - også selvom det er dit andet barn. Og man kan sagtens være novice, når det er 4-5 år siden man fik barn sidst :) Man er ikke nødvendigvis en mere erfaren eller bedre mor fordi man har mange børn - alle børn er forskellige og der er ingen der siger, at dit forløb denne gang vil være ligesom sidst.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det er svært at være mor til to, det er svært at fordele sol og vind lige og man skal prioritere anderledes end man har gjort tidligere. Men det er også givende at være mor til to og man lærer utrolig meget af det - både som mor og som menneske. Du skal glæde dig til det, også selvom det bliver en stor udfordring og noget du ikke har prøvet før, for det har du jo ikke - du har prøvet at være mor til en, men ikke være mor til to ... :)

Så ring til lægen eller sundhedsplejersken i morgen og bed om at få et graviditetsbesøg hurtigst muligt.

Rigtig meget held og lykke med det hele, glæder mig til at følge jer fremover :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Annonce

Viden om børn:

Hoppegynge

Små børn skal have mulighed for at bevæge sig så meget som muligt i dagligdagen. Men, en hoppegynge anbefales ikke.

En hoppegynge belaster barnets ryg og ben, og barnet får ikke en bedre balance af at sidde i en hoppegynge. Når barnet sidder i en hoppegynge, er det en passiv bevægelse, og selve hoppet kan give barnet mange stød op i ryggen.

De fleste børn begynder omkring 6 måneders alderen at lave hoppebevægelser, og de vil ofte gerne hoppe på forældrenes skød....

Læs mere i Babylex

Dåb

Hvis du ønsker at få dit lille barn døbt i kirken, skal du henvende dig til kirkekontoret eller til præsten ved den kirke, hvor I gerne vil have jeres barn døbt. I aftaler så i fælleskab et tidspunkt for dåben, og I mødes også og taler om dåbsritualet, og hvordan det hele foregår.

I de fleste kirker foregår barnedåben som en del af søndagsgudstjenesten, men i nogle kirker arrangeres særlige dåbsgudstjenester f.eks. om lørdagen.

Før dåben skal I vælge mindst 2 og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak. Jeg tænker tit på, at jeg i dine svar bliver betrygget i, at jeg ser rigtigt - jeg har et barn, som har et stort tryghedsbehov.

Det er som om at der for tiden er en trend der går på, at vi skal lave 'godnat og sov godt' på vores børn, sætte dem i skammekrog (eller tænkeboks eller hvad man kalder dem) når de ikke gør som vi vil have de skal gøre. Mon det er alle de tv udsendelser om nannys der redder verden for en familie, hvor alt er gået galt, som har tændt op under de ideer?

Hvor er det ærgeligt, at vi skal blive sådan i tvivl om, at det vores instinkt fortæller os om vores børn. Og hvor er det bare fantastisk rart, at du i dit virke hjælper, støtter og betrygger os, som har brug for at blive bekræftet og rådgivet i en retning, som vi kan være med på uden at hjertet bløder.

Tak for det!

Kærlig hilsen
Mor.


Annonce