Annonce

Annonce

Brev:

Nattesøvn og amning / flaske


24. januar 2010

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Nattesøvn og amning / flaske

Hej Helen.

Vores datter er nu 5mdr gammel og har siden fødslen holdt mig/os vågen en hel del...

Hun blev født ved kejsersnit og har haft en del komplikationer med nakke-ryg og har derfor grædt en stor del af tiden de første tre mdr.
Det er nu blevet behandlet, så det går meget bedre heldigvis.

Mit spørgsmål er nu hvordan jeg lærer hende at sove bedre om natten. Eller som det så populært hedder at sove igennem.
Hvor længe er normalt at skulle kunne sove uden mad når man er 5mdr?

Jeg har prøvet at holde øje med hvor ofte hun får mad om natten, og det er ca efter 2½timer at hun får bryst. Og gentages indtil vi står op.

Hun har en seng der sidder fast på vores, så i reglen ligger hun vel nærmest i vores seng. Jeg ruller hende gerne over til mig og lader hende sove ved siden af mig hvis hun er meget urolig, så det har hun gjort en del. Sikkert en dårlig vane, men jeg har elsket det og det har virket.

Nu skal vi til at have hende over i sin egen tremmeseng, dog stadig i vores soveværelse.

Jeg ville gerne nu prøve at trække den til at hun kan sove hvert fald fire timer før hun skal have mad igen, da jeg er ved at være lidt træt efterhånden.

Det virker lidt som om de sidste fem mdr af vores liv har været en stor omgang famlen i blinde, hvor vi har forsøgt med lidt af hvert.

Vi har købt bogen godnat ...


Annonce

... og sov godt, men mangler lidt mere info omkring mad om natten. Det eneste jeg kunne finde i den var at et barn på omkring 6 mdr gerne kun skulle spise en gang om natten, og det helst ikke i soveværelset.

Skal jeg så gå ind med hende i stuen midt om natten og give hende bryst eller flaske? (jeg giver hende flaske hvis jeg ikke føler jeg har nok mælk, eller at jeg bliver for øm. -hun bider...)

Vi står op omkring kl7.30- 8 hvor hun ammes og får en lille lur igen på omkring en times tid ca. kl9

kl.11 blir hun efter amning igen lagt ned for at sove og får her 1-1½ times søvn.

kl.13ca amning igen

kl.15 lægges hun ned til sin lange lur efter amning
her kan hun godt tage op til 3½ time.

kl.18-18.30 op igen - amning

kl.19 får hun mos og evt vand og bryst
kl.19.30 i bad og kl20 i seng. Her får hun ofte mælk fra begge bryster så jeg ser hvor mæt hun kan blive.

så er det at hun vågner omkring kl21-22 og vil spise igen.

og vågen igen kl23-00 hvor hun plejer at få en stor flaske.
og så kører bussen ellers om natten.

Jeg gav hende grød, men den nat lå hun og pressede hele natten og sked en del, så jeg er gået over til mos som hun ikke reagerer på. Det er hjemmelavet med kartofler og hvad vi ellers har ved hånden af grønt der kommer i.
hvad gør vi nu??

På forhånd tak for hjælpen.
Med venlig hilsen
Line

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


21. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning - Tilvænning af barnevogn/klapvogn

Kære Helen Et par opfølgende spørgsmål til mit tidligere brev. Min søn...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gravid vitaminer

Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.

Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...

Læs mere i Babylex

Opbevaring af modermælk

Hvis du malker ud og vil gemme din mælk til senere, så bør du straks efter udmalkning hælde mælken på en engangsflaske, der lukkes og mærkes med navn, dato og evt. klokkeslæt. Umiddelbart herefter placeres mælken i køleskab eller fryser.

Holdbarhed for ny udmalket mælk:

3 døgn i køleskab ved maks. +5 C
3 måneder ved min. -18 C
Mælk, der ikke er optøet ved hjælp af varme, d.v.s. optøet i køleskab, kan holde sig 1 døgn i køleskab
Mælk, der er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

..og endnu engang tak for en vidunderlig brevkasse!


Annonce