Annonce

Annonce

Svar: Urolig søvn om natten - 7 mdr.


13. januar 2010

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Dorthe

Jeg tror bestemt ikke at der er noget galt med Isabella, hun lyder til generelt at være en rigtig dejlig pige, som udvikler sig i sund og fin retning :)

Jeg tænker at hendes natlige uro skyldes den store motoriske udvikling hun ligger for dagen. Hun sidder, kommer op i kravlestilling og bruger sig selv fysisk rigtig meget. Det er super godt og du må se det som et sundhedstegn, men det gør også at hun har meget svært ved at holde sin krop i ro. Jeg kunne godt forestille mig at hun havde en uro, måske en rastløshed i kroppen og det er derfor du synes det hele kører på hende, når hun sover.

Det er også sådan at hun øver sig motorisk både når hun er vågen i løbet af dagen, men også om natten, når hun sover. Det er meget normalt at børn i den alder, hvor de begynder at kravle, lægger sig op i kravlestilling og rokker frem og tilbage, klynkende og tydeligt frustrerede. De gør det mere eller mindre i søvne og er ikke i stand til at blive lagt ned igen, det må man hjælpe dem med og atter putte dem og forsøge at skabe lidt ro.

Din datter drømmer også og kan derfor også have små opvågninger hele natten igennem, hvor hun småklynker, virrer med hovedet osv. Faktisk vågner vi alle sammen 10-15-20 gange hver nat, sparker dynen af, trækker dynen op om os, skifter stilling, putter os ind til vores kæreste, retter på hovedpuden osv. Vi gør det uden at observere det.

Det er derfor normalt at børn har mange små opvågninger og det er ikke alle opvågninger man skal reagere på. Det er derfor nogle gange en fordel at lade barnet sove på eget værelse, fordi I så ikke forstyrrer hinanden i samme grad. Hvis din datter vågner og har brug for dig, så vil hun græde og du vil ikke være i tvivl ...

Men jeg kan godt forstå at du lige hun er træt af at skulle stige ud af sengen hele tiden og derfor har valgt løsningen med at lade hende sove i soveværelset. Prøv om du med kort berøring, holde hendes hænder lidt kan få hende fysisk mere rolig. Prøv om du med lidt beroligende ord "shhh, shhh" kan få hende videre i søvnen igen, så hendes underbevidsthed lige registrerer at du er der og det er ...


Annonce

... okay at sove videre.

Du skriver at hun nogle gange sover 3 lure dagligt og du skal være opmærksom på at hvis hun sover efter kl. 16 så kan det godt påvirke nattesøvnen negativt. Jeg vil derfor lige sende dig en plan for hvordan en dag kan se ud for et 7 måneders barn:

Tidlig morgen 05/06: Flaske og sover videre

Morgen 7.30: Havregrød, vand af kop

Formiddag 9.30: Frugtmos, frisk frugt i hånden, vand af kop

Formiddagslur ca kl. 10, sover måske 45 minutter

Frokost 11.30-12: Grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende at gumle på, vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur ca kl. 13-13.30 - tidspunktet afhænger af hvor sen og hvor lang en formiddagslur hun har taget, sover ca 2 timer.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Eftermiddag 16: En lille portion flerkornsgrød med frugtmos, frisk frugt i hånden at sutte på, vand af kop

Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk, mere og mere udgangspunkt i familiens mad, gerne ris med lidt sovs, indmaden af en frikadelle (kød eller fiskedelle) moset ned i grøntsagerne, laks, rødspætte eller lignende. Suppleres med kogte broccoli eller blomkålsbukker, en kartoffelbåd eller lignende at gumle på, vand af kop.

Flaske og puttes til natten ca kl. 19.30-20. Sover i sin egen seng

Sen aften 23-24: Flaske, som indtages mere eller mindre i søvne og sover herefter til næste morgen tidlig.

Når du putter hende, så kan det være en god idé at putte hende med dynen, et svøb som du allerede har forsøgt eller f.eks. at putte hende i en sovepose (voksi, duniduo og hvad de ellers hedder). Det at være puttet i noget f.eks. en sovepose, kan godt give fysisk ro.

Men samtidig skal hun jo også have lov til at skifte stilling og selv vende og dreje sig, netop fordi hun motorisk øver sig i dette lige nu. Så du må prøve at finde balancen mellem disse to ting. Vælger du at forsøge med en sovepose, så vær opmærksom på at det ikke må blive for varmt :)

Håber du kan bruge lidt af mine tanker videre, i hvert fald hjælper det ofte at få at vide, at uroen sandsynligvis skyldes udvikling og således er normalt :)

Fortsat held og lykke!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Suttekæde

En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.

Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.

Det anbefales at:

- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...

Læs mere i Babylex

Selleri

Fra 6 mdr´s alderen vil mange børn nyde at spise flere rodfrugter, da de smager af noget. Selleri er en rodfrugt.

Rodfugter har en naturlig sødme og denne kommer især frem, hvis rodfrugterne bages i ovnen. Du kan lave mos af rodfrugter og du kan også give dit barn større stykker af bagte rodfrugter, som det selv kan spise - rodfrugter er vigtige som en varieret del af både din og barnets kost.

Du skal dog være opmærksom på at selleri indeholder nitrat og det bør...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dine altid gode råd... Din hjemmeside er til stor hjælp. Især for os udenlandsdanskere som ikke har en sundhedsplejerske til rådighed på samme måde som man har i Danmark.

Tak, for alt det du gør.

Udlandsdanskeren


Annonce