Svar: Fødevareallergi
Kære Tina
Man anbefaler normalt at børn fra et års alderen tilbydes en vitamin tyggetablet. I begyndelsen kan man knække den i kvarte, så barnet bedre kan kapere den.
Brød, kornprodukter, herunder ris og pasta giver energi, protein, kulhydrat, kostfibre, vitamin E og forskellige B-vitaminer samt adskillige mineraler: Fosfor, magnesium, jern, zink, jod og kalium.
Grøntsager giver især kostfibre, vitamin A, B6, C og magnesium, jern og kalium. Kartofler giver desuden kulhydrater.
Frugt giver især kostfibre og vitaminerne B6 og C.
Mælk og ost giver energi, protein, fedt/mættet fedt, B-vitamin og mineralerne calcium, fosfor, magnesuim, zink, jod, selen og kalium.
Kød og æg giver energi, protein, fedt, vitamin A, D og alle B-vitaminer samt ...
... mineralerne jern, zink og selen.
Fisk giver protein, vitaminerne D og B-12, mineralerne jod og selen. Fede fisk giver desuden polyumættede n-3 fedtsyrer.
Fedtstoffer giver først og fremmest energi, fedt (de forskellige fedtsyrer) og vitaminerne A og E.
Det er naturligvis vigtigt at din datter tilbydes så varieret en kost som muligt for at være dækket godt ind. Er hendes fødemiddelallergi blevet konstateret hos lægen? Hvis ikke vil jeg foreslå dig at du får dette gjort. Det er uhensigtsmæssigt at sætte et barn på diæt uden at dette er diagnosticeret, og er der tale om en allergi, for bestemte fødevarer, så er det jo rart at vide dette, da visse fødevare godt kan indeholde det hun er allergisk over for 'skjult'.
Fortsat held og lykke med hende.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.
Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...
27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.
Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue
Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...
27. september 2025 | Diverse | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er startet i dagpleje, vi er en uge inde i 2 uges...
20. september 2025 | Diverse | 6 år
Flytteovervejelser og skolestart/skifte
Kære Helen Mig og min kæreste er forældre til en sund og rask dreng på 6...
10. september 2025 | Diverse | 3 år, 6 mdr.
Kære Helen Tak for din inspirerende brevkasse. Det er så dejligt at læse...
Viden om børn:
Håndudmalkning
Hvis man har brug for at malke mælk ud til sit barn, så kan man gøre det med håndudmalkning. Når man bruger sine hænder, skal man være ekstra opmærksom på hygiejnen - men ellers er håndudmalkning normalt den mest skånsomme form for udmalkning af brystet.
- Begynd med at vaske dine hænder og find en ren skål, som mælken kan løbe ned i.
- Tag evt. et varmt bad eller læg et varmt omslag på brystet.
- Læn dig forover, massér brystet blidt ned mod...
Jern - jerntilskud præmatur
Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:
Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder
Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.
Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







