Brev:
Udvikling, søvn og tænder

Kære Helen
Vores anden datter på knap 8 mdr. trives fint og kravler allerede meget og hurtigt rundt og afsøger nysgerrigt omverdenen. Hun har et par gange endda forsøgt at rejse sig og står tit på knæene når hun rækker ud efter ting. Hun er i det hele taget overordentlig fysisk veludviklet i modsætning til vores ældste datter, der var længe om at lære at kravle og gå, men derimod udviklede sproget hurtigere.
Min bekymring går på om hun kan gå for tidligt. Jeg har hørt at det kan give skæve ben hvis børn begynder at gå i 9 måneders alderen? Er der noget man kan gøre?
Et andet spørgsmål er hendes søvn. Hun vågner ofte for tiden og søger ...
... tryghed hos mig. Vil gerne hyggeammes og småklynker i søvne. De sidste to nætter har jeg måtte tage hende over i sengen hos mig efter jeg gentagne gange havde forsøgt at lægge hende tilbage i hendes tremmeseng. Kan hun allerede være begyndt at drømme noget som skræmmer hende? Hvordan er den psykiske udvikling omkring 8 måneder?
Og sidste spørgsmål: Hvor længe kan de have ondt for tænder? Hun har lige fået de to forreste i nedermunden, og havde tydeligt ondt i den forbindelse. Kan hun stadig have ondt fra det og kan det være det som forstyrrer nattesøvnen?
Hun spiser rigtig fint og trives ellers rigtig, rigtig fint.
Med venlig hilsen
Esthers mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
Viden om børn:
Gylp
Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.
Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.
Fiskeolie og børn
Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.
Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.
Det er vigtigt at variere...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...







