Brev:
Min søn vil ikke sove

Hejsa Helen.
Godt nytår!
Jeg har en super dejlig søn på 25 mdr men når det gælder om at sove er han ikke lige så villig desværre.
Har aldrig førhen haft problemer med at få ham puttet i seng kl 20 og han kom i en meget tidelig alder ind på eget værelse og vi hev forholdsvis også tideligt den ene tremmeside af hans Juno seng og det er gået rigtig godt i ca 1års tid
Men nu er problemerne så dukket op når han skal i seng ved 20 tiden, er der somregl altid ballade, enten gider han ikke i seng og går helt amok når han bliver lagt i hans seng og skriger og skriger som om han blev slået.
Jeg har prøvet at læse historie for ham når han bliver puttet, men virker ikke og han har en musik uro til at spille uden den store virkning længere.
Jeg har siddet på hans værelse i flere timer og prøvet at få ham til at sove, men lige lidt virker det,
Han bliver nu lagt som noget nyt med døren stående på klem så lyset fra gangen kan skinne ind på hans værelse. Men heller ikke altid det har den ønskede effekt, han står blot ud af sengen og kommer løbende grædende ud i gangen og vidre ind i stuen.
Jeg har ...
... førhen været fleksibel da han fik den ide at stå ud af sengen for at lege, har jeg ladet ham gøre det for at undgå balladen og når han så var blevet træt nok var han hoppet pænt op i sin seng igen og havde lagt sig til at sove.
Har prøvet at sætte den ene træmmeside på sengen igen, men han bliver bare sur og hysterisk over det, og tit har vi kampen med at få ham til at sove i flere timer, inden jeg tager ham med ind i soveværelset i vores seng, hvor jeg så de sidste dage har været heldig at få ham til at sove når klokken bliver omkring 22-23 stykker.
Men da vores seng kun er en 3/4 del seng er der ikke meget plads og Lucas mener bestemt at han skal fylde det hele og så ender det med at jeg ikke får meget søvn.
Han har sprunget middagsluren over et par gange, men det har ikke rigtig hjulpet på at få ham til at sove om aftenen.
Og når han først falder i søvn så sendt, ender det tit med at han sover til 09-10 stykker om formiddagen og kommer derfor ikke i vuggestuen.
Håber du har nogle gode råd om hvad jeg skal stille op..
og at du kunne finde hovede og hale i min forklaring...
Venlig hilsen
Maibritt
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
21. februar 2026 | Opdragelse | 2 år
Kære Helen. Min datter er lige blevet 2 år. Hun er umiddelbart glad for sin...
18. februar 2026 | Sygdom | 2 år, 5 mdr.
Pudse eller puste næse - hvornår
Kære Helen Tak for dine altid gode svar! :) Vores datter er nu lige knap...
28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.
Svære afleveringer i vuggestuen
Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er lige knap 2 år. Der er tydeligt, at hun er begyndt...
Viden om børn:
Babymassage
Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.
De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.
Børn har...
Æbler og æblemos
Barnet kan fra 6 måneder spise al slagt frugt, frisk eller kogt. Frugten bør stadig moses, og æblemos vil ofte være et hit hos børn - især hvis det serveres, som topping på en grød. Rå æbler bør du dog være opmærksom på.
Børn under 3 år bør ikke få fødevarer, som er meget hårde eller som knækker let. En stor æblebåd kan knække og sætte sig fast i halsen, og af samme grund kan det ikke anbefales at give små børn et helt æble at gnave af. Du skal også være opmærksom på skrællen,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dit svar sidst. Jeg sprang ned og købte din bog "Sådan får du dit barn til at sove!" Den har virkelig hjulpet mig på rette vej. Det er en fantastisk bog.
Jeg kan virkelig mærke et meget større overskud ved at have forstået, at min søn bare mangler den tryghed i at være tæt på mig og mærke de vuggende bevægelser. Det hang mig langt ud af halsen før bare at tænke på det var puttetid. Nu glæder jeg mig faktisk, ved tanken om at min søn jo elsker at lægge i mine arme og putte, og at jeg kan lægge ham fra mig UDEN han sover, og han bare falder i søvn :)
Elias har trods kolik aldrig haft en nat hvor han ikke har sovet, så det gik lige op for mig at de søvnproblemer jeg troede han havde, slet ikke er så slemme. Hvis der da overhovedet er et problem!
Hilsen mor til Elias, 4 måneder.







