Brev:
Byttet rundt på nat og dag

Hej Helen
Min datter på 3 mdr. har tilsyneladende misforstået noget ang. nat og dag! De første 6 uger sov hun fra ca. kl. 19-21 til kl. ca. 8, hvilket jo var fantastisk. Men nu er situationen sådan, at hun ikke sover for natten før kl. ca. 01, og det er i længden hårdt - specielt når storesøster står op kl. 6.
Hun sover som følger:
Vågner: kl. 11 (den kan også blive 12)
Puttes til "formiddagslur" kl. 13, sover 2½-3 timer
Puttes til "middagslur" kl. 17.30-18, sover ½ time
Puttes til "eftermiddagslur" kl. 20-20.30, sover ½ time
Puttes til natten kl. 22-22.30, men vågner igen efter ½ time.
Sover for natten kl. 01.
Jeg ammer ca. som følger:
Kl. 6-7
Kl. 11
Kl. 15. 30-16
kl. 18-18.30
kl. 20.30-21
kl. 22
kl. 00
Hun bliver altid tilbudt en ammetår, inden hun puttes fra modsatte bryst end hovedmåltidet.
Ved fødslen vejede hun 3100 g og havde taget på til 5400 g, da ...
... hun var 13 uger.
Vi har prøvet at vække hende efter hendes måltid ved 6-7 tiden uden effekt (ca. 10 dage i træk).
Vi kan nemt putte hende om dagen, men om aftenen kan det godt være lidt svært. Det ender altid med at jeg må ligge mig med hende i sengen, og går udfra at det er det hun venter på. Vi har prøvet at ligge hende i liften 1000 gange, tage hende op når hun græd og putte hende igen. Dette kan ganske enkelt ikke lade sig gøre. Hun falder i søvn, når vi vugger hende, men kun for at sove 10 min. Dette kan vare hele natten.
Jeg føler selv, at der ikke er nok mælk om aftenen, hun er meget urolig ved brystet, slipper og tager fat og arbejder med hele kroppen. Det har hun gjort i 1 mdr.
Hun bruger ikke sut og bryder sig ikke om, at der ligger en stofble, putteklud eller lign. ved hovedet.
Kan du komme med nogle gode råd til hvordan vi får brudt denne rytme??
Venlig hilsen
Nina
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
22. oktober 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen Jeg vil hører om du kan hjælpe mig med at forstå anbefalingerne...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
Viden om børn:
Spinat
Når børn er 6 mdr gamle må de gerne begynde at få lidt spinat.
Du skal dog være opmærksom på, at spinat indeholder Nitrat, og det bør derfor ikke fylde mere end 1/10 af portionen eller alternativt kun gives med 14 dages mellemrum.
Læs mere i min bog Helens bog om børn og mad
Medicin til børn
Et lille barn må aldrig få medicin, uden at lægen har ordineret det. Børn skal have helt andre mængder end voksne og reagerer anderledes på visse produkter.
Har dit barn fået ordineret medicin, så er det vigtigt at følge lægens instruks. Er der f.eks. ordineret penicillin i 6 dage, så er det vigtigt, at du giver medicinen i 6 dage og ikke stopper efter 3 dage, fordi du synes, at barnet virker frisk og rask. Hvis du stopper for hurtigt, risikerer du, at sygdommen vender...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









