Annonce

Annonce

Svar: Afviser skemad - 6 mdr.


3. juni 2004

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Karina

Du har en dejlig dreng, som i høj grad trives på sin mors mælk og nyder den ægte vare,- det er der ingen tvivl om; men i en alder af 6½ mdr skal han jo også til at have noget andet næring. Næringsindholdet i mælken vil ikke være tilstrækkeligt for ham med den alder han har, hvor han rører sig meget mere.

Jeg tror heller ikke at du skal sulte ham, men det er nok en god idé at du ser på, hvor meget du ammer ham. Når man ammer, så ved man jo aldrig hvor meget mælk barnet egentlig får og din beskrivelse kunne tyde på at han spiser så meget hos dig, at det tager pladsen og dermed lysten op for anden mad.

Prøv derfor at skrue lidt ned for amningen. Evt. ved at give han en portion grød først og så amme bagefter. Eller ved at amme ham lidt, lade ham lege, så er han er glad og efter 1½ time så forsøge med lidt grød. Tidspunktet på dagen er underordnet. Det vigtigtste er at han er glad og i humøret til det og ikke for træt.

Det kan måske være en fordel at du laver en portion grød på din egen mælk, så det smager lidt af noget han kender til. For andre er det en ...


Annonce

... fordel at købe grød, da barnet bedre kan lide dette. Du må prøve dig frem og se om ikke et eler andet vil falde i hans smag. Har han først fået fornemmelsen for skeen, så går det også bedre med at skifte til et andet produkt.

Med den alder han har må du give ham al slags grød. Så hvis han ikke er til de milde grødtyper som f.eks. majsgrød og risgrød, så prøv i stedet med de lidt grovere typer som hirsegrød, øllebrød og havregrød.

Hvis du fornemme at han slet ikke er til grød, så er der heller ikke noget i vejen for at du forsøger med grøntsagsmos først. Prøv evt. at købe noget af den mos der er på glas, da nogen børn rigtig godt kan lide dette.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Vælg en blød ske. En ske af metal protesterer nogle børn imod.

Du må gerne give ham en skorpe i hånden, som han kan sutte og gnave lidt i og på den måde få fornemmelsen af en anden smag end mors mælk.

Hvis I selv spiser grøntsager om aftenen, så prøv at give ham lidt af det, evt. kun moset med en gaffel og lidt smør i og giv ham det fra din tallerken og se hvad han siger til det.

Det skal nok lykkes for jer. Held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Madindtag - 11 mdr.

Hej Helen Skal man “styre” hvor meget og hvilke slags mad ens barn spiser?...

Læs hele brevet og Helens svar


2. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Morgenmad 11 mdr. del 2

Hej Helen. Mange tak for svaret på mit spørgmål. Omkring morgenmad. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Allergi børn

Børn fødes ikke med allergi, men alle børn kan få allergi, og det er vigtigt at forebygge allergi i hverdagen.

Allergi er ofte en arvelig sygdom, som tit knytter sig til astma, høfeber, børneeksem og fødevareallergi. Hvis forældre eller søskende har allergi eller har haft behandlingskrævende allergi, så vil risikoen for, at et nyt lille barn også får allergi være større. Men selvom I ikke har allergi i familien, vil der være 5-10% risiko for, at jeres barn udvikler allergi.

Læs mere i Babylex

Børnemad, færdiglavet

Færdiglavet babymos er lavet af kontrollerede råvarer og gjort holdbart ved varmebehandling. Det er intet ernæringsmæssigt i vejen med de færdiglavede børnemadsprodukter. Hjemmelavet mad er dog lige så godt.

Vær opmærksom på at færdiglavet børnemad let bliver for findelt i konsistensen og det er vigtigt at barnet stille og roligt vænnes til familiemad og også tilbydes mad, som kræver en vis tyggefunktion og som indeholder naturligt "mere bid".

Du kan finde...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tak for dit gode svar sidst, som virkelig hjalp mig videre. Vi har valgt at beholde putteflasken lidt endnu :-)

Agnes mor


Annonce