Annonce

Annonce

Brev:

Vi fejrer 6 måneder!


14. december 2009

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Vi fejrer 6 måneder!

Hej Helen

Tusind tak for dit svar sidste gang med søvn-fase-skift-problemer. tænk engang - det virker! Og nu har vi bøvlet i en hel måned med en træt lille pige, så det er bare så skønt at kunne lulle hende i søvn på en god måde. Plus - at du skrev det med perronen og sovetoget.

Jeg har altid troet at det var bedst at børn lærte, at når man havde puttet dem - så skulle de blive i sengen. Altså så de lærte det fra starten. Men jeg stoler på at du har lidt mere styr på tingene, og vores aftener er blevet mindre anstrengende efter vi har indset at måske skulle hun bare lige have en lur...:)

Nå, her kommer den egentlige grund til at jeg skriver - min datter fylder 6 måneder d 23, og jeg ved ikke ...


Annonce

... så meget om noget. I og med at der ikke er nogen til at fortælle noget her.

Hvad skal jeg være opmærksom på fra nu af? Hvad er det godt at jeg ved?
Ændrer hun vaner? mht spisning, rytmer, nattesøvn, udvikling - ja hvad ved jeg?

Hun er først lige begyndt så småt at rulle fra mave til ryg, men hun har kunne rulle fra ryg til mave i et stykke tid. Hun er stærk og altid glad. Hvordan kan jeg stimulere hende?

Bare giv mig en ordentlig smørre - jeg kan fornemme at hun bliver større og mere "intelligent" eller hvad man siger. Men jeg ved ikke hvordan jeg skal arbejde med hende, og med det.

Ja vi fejrer at hun er blevet 6 måneder, og glæder os til mange flere!

Hilsen Sophie og hendes mand :)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gråd og børn

Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.

Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.

Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...

Læs mere i Babylex

Portionsstørrelse børn

Det er meget forskelligt, hvor meget det enkelte barn spiser. Nogle børn spiser meget, og andre børn spiser mindre. Der er også forskel på børns appetit, som kan svinge alt efter tidspunktet på dagen.

Børn skal have lov til at regulere deres behov for mad. Det lille barn skal have lov til at die ved brystet, når det viser behov, og børn der får flaske, skal på samme måde have lov til at selvregulere. Barnet må ikke presses til at tømme hele flasken - og omvendt - hvis barnet...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dine altid venlige svar - de giver os noget at tænke over - og lidt ro til det bekymrede moderhjerte ...

Mor til Magnus 15 måneder


Annonce