Brev:
Motorisk udvikling 7-8 mdr

Jeg vil starte med at sige at min yngste datter på knap 8 mdr. er meget opmærksom på sine omgivelser og helt med på hvem der er til stæde. Viser generelt stor tilfreshed.
Men.... hun blev i starten af marts indlagt med RS virus og var indlagt i en uge. Det er som om hun helt er 'gået i stå' motorisk.
Hun har fra fødsel været hurtig eks. med at kunne holde hovedet selv (fra fødsel) og var ikke mange mdr. før hun kunne trille rundt og er også ganske mobil, med at kunne trille rundt i hele huset, eller sætte sig 'et mål' og nå derhen ved at trille.
Det jeg studser lidt over er at der de sidste 2-2½ mdr. ikke rigtig er nogen 'fremgang'. Eks. for 2½ mdr siden kunne hun sidde med kun meget lidt støtte, og sådan er det fortsat.
Jeg går ikke så ...
... meget op i om mine børn følger div. udviklingsskemaer, da det trods alt er meget individuelt fra barn til barn, men det er som om hun er gået i stampe.
Der er et stærkt bånd mellem hende og hendes søster der er 16 mdr. ældre. Nogen gange kan det virke som hun 'læner' sig meget op a den ældste. (den ældste er i øvrigt en rigtig tonser der 'ikke er bange for noget').
Men det jeg reagerer på er at den yngste ellers har været godt med generelt, og nu er det lidt den omvendte verden. Nogen gode råd til evt. stimulering af hende?
Er begyndt at 'trille' med hende på den store hoppebold, derudover viser hun også stor glæde ved babygyngen og snurreturene i den.
Vil ikke til at lave et disederet 'træningsprogram', men savner lidt ideer til leg og stimulering.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
Viden om børn:
Tøj tjekliste - Grundudstyr nyfødt
Barnet har brug for tøj, der passer i størrelsen, og som er blødt og behageligt at have på. Hvis tøjet er for småt og strammer, kan barnets bløde knogler påvirkes. Tøjet bør endvidere passe til årstidernes skiften.
Det kan være svært at købe alt babytøjet, imens du er gravid, da du ikke ved, hvor meget din baby måler og vejer. Når den lille først er kommet til verden, så er det lettere at købe tøj i den rette størrelse.
Som grundudstyr til en nyfødt kan...
Vælling
Vælling er en tilskudsblanding, og det minder i sammensætning om en tynd grød. Tilskudsblading adskiller sig fra modermælkserstatning ved at have et højere indhold af protein og visse mineraler. I følge sundhedsstyrelsen er der ikke grund til at give barnet tilskudsblanding fremfor modermælkserstatning. Og børn der bliver ammet har heller ikke ernæringsmæssigt brug for at få vælling.
Vælling kan tidligst gives til barnet fra 6 mdr.´s alderen, og det anbefales, at man ikke giver...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Først og fremmest tusind tak for en rigtig god brevkasse, hvor vi som førstegangsforældre har fået svar på rigtig mange spørgsmål, bare ved at sidde og surfe lidt rundt i kategorierne. Dine gode svar har virkelig været en stor hjælp hele vejen igennem.
Bedste hilsner
Malene og Maria på 6 uger







