Annonce

Annonce

Brev:

Udvikling?


10. december 2009

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Udvikling?

Hej Helen

Har tidligere haft god nytte af dine svar, så jeg prøver igen ;-)

Min datter er nu 4½ måned, og det går meget bedre med hende. Vi endte med at opsøge et privathospital da ingen ville tage os alvorligt mht at hun græd og var utilfreds det meste af tiden - "små børn græder" var beskeden vi fik hos lægen og på børneambulatoriet ;-(

Det viste sig at vores datter havde en slags "ekstra hinde" i endetarmen, som nok var det der generede hende - så en lillefinger i rumpetten, og så var det løst!

Hun er stadig meget krævende og bestemt . og skal vi sige MEGET tydelig når hun er utilfreds med noget ;-)

For at hjælpe dig giver jeg lige en plan for vores dag, som den ser ud pt.

7.00 vågner og ammes i sengen. Pusles og ligger under aktivitetstæppet mens mor gør sig færdig

9.00 Ammes og vi snakker lidt sammen og hygger

9.30 til 10.30 sover

10.30-12.00 leger (mest snakker sammen) ligger på maven og ammes

12.00-13.00 sover

Ammes og leger

15-16 sover

17.00 får grøntsagsmos og ammes

evt. en lur på ½ time fra 17.30 til 18

19.00 får nattøj på og får en flaske med MME (drikker 260 ml)
19.30 godnat

Som du kan se sover hun kun 1 time ad gangen om dagen. Hun virker ...


Annonce

... ofte træt, men alle forsøg med at få hende til at sove videre er mislykkede. Er dette for en periode? Og vil hun komme til at sove bare 2 timer ad gangen igen?

Motorisk virker hun "doven" og generelt uinteresseret i at bruge sin krop. Hun ligger på ryggen og besvæger armene meget stille. Hun rækker fint ud efter ting og kan også tage fat og føre dem til munden. Benene bruger hun sjældent. Hun kan godt dreje lidt i kroppen, men ellers ikke de store forsøg på at vende sig.

Når hun ligger på maven løfter hun hovedet fint i 1-2 min og herefter bliver hun træt og ligger med næsen i gulvet og bliver ked. Benene løfter hun og ligger lidt på maven og vipper når hun en sjælden gang tager hænderne ud til siderne. Hun kan ikke trille fra mave til ryg.

Hun sidder hos mig og kan somme tider holde hovedet flot, andre gange "hænger" hovedet. Hun støtter heller ikke på sine ben når jeg holder hende oprejst.

Er alt dette ok? Jeg synes hun i sammenligning med andre børn er meget "stille" motorisk ligesom hun godt kan pludre og snakke, men det er med "lav volumen".

Er lidt bekymret for hende og vil gerne vide om det er ok. Hvornår kan jeg forvente hvad? Hvordan kan jeg træne med hende?

Knus herfra

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


21. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning - Tilvænning af barnevogn/klapvogn

Kære Helen Et par opfølgende spørgsmål til mit tidligere brev. Min søn...

Læs hele brevet og Helens svar


20. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Tilvænning af barnevogn og klapvogn

Kære Helen Min søn på snart 4 måneder er svær at putte til lur. Som de...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Lus hos børn

Rigtig mange familier oplever, at deres børn kommer hjem med lus, og det bedste du kan gøre er at kæmme dit barn. Kæmning gør du bedst således:

1. Først vasker du barnets hår almindeligt. Helt våde lus sidder stille, men hvis lusene er tørre eller kun let fugtige, så bevæger de sig rundt. Våde lus er derfor lettere at få fat i. Sæt barnet på en stol foran dig, så du sikrer dig en god arbejdsstilling. Det tager tid at kæmme hår.

2. Så kommer du en god portion balsam...

Læs mere i Babylex

Vaccination

De danske sundhedsmyndigheder anbefaler følgende vaccinationer:

- 3 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 1 og PCV7-1

- 5 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 2 og PCV7-2

- 12 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 3 og PCV7-3

- 15 mdr.: MFR 1

- 4 år: MFR 2 (pr. 1. april 2008)

- 5 år: Difteri-tetanus-kighoste-polio revaccination

- 12 år: MFR 2 og til piger HPV 1, 2 og 3

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for dit tidligere svar, som gav os meget ro omkring vores 4 uger for tidlig fødte datters måltider.

I det hele taget tak for denne brevkasse, den hjælper mange forældre... jeg er taknemmelig helt inde i mit dybeste over den tid du bruger, dine lange og fyldestgørende svar og din evne til at forstå....!!

Mor til pige født 4 uger for tidligt


Annonce