Annonce

Annonce

Brev:

Udvikling?


10. december 2009

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Udvikling?

Hej Helen

Har tidligere haft god nytte af dine svar, så jeg prøver igen ;-)

Min datter er nu 4½ måned, og det går meget bedre med hende. Vi endte med at opsøge et privathospital da ingen ville tage os alvorligt mht at hun græd og var utilfreds det meste af tiden - "små børn græder" var beskeden vi fik hos lægen og på børneambulatoriet ;-(

Det viste sig at vores datter havde en slags "ekstra hinde" i endetarmen, som nok var det der generede hende - så en lillefinger i rumpetten, og så var det løst!

Hun er stadig meget krævende og bestemt . og skal vi sige MEGET tydelig når hun er utilfreds med noget ;-)

For at hjælpe dig giver jeg lige en plan for vores dag, som den ser ud pt.

7.00 vågner og ammes i sengen. Pusles og ligger under aktivitetstæppet mens mor gør sig færdig

9.00 Ammes og vi snakker lidt sammen og hygger

9.30 til 10.30 sover

10.30-12.00 leger (mest snakker sammen) ligger på maven og ammes

12.00-13.00 sover

Ammes og leger

15-16 sover

17.00 får grøntsagsmos og ammes

evt. en lur på ½ time fra 17.30 til 18

19.00 får nattøj på og får en flaske med MME (drikker 260 ml)
19.30 godnat

Som du kan se sover hun kun 1 time ad gangen om dagen. Hun virker ...


Annonce

... ofte træt, men alle forsøg med at få hende til at sove videre er mislykkede. Er dette for en periode? Og vil hun komme til at sove bare 2 timer ad gangen igen?

Motorisk virker hun "doven" og generelt uinteresseret i at bruge sin krop. Hun ligger på ryggen og besvæger armene meget stille. Hun rækker fint ud efter ting og kan også tage fat og føre dem til munden. Benene bruger hun sjældent. Hun kan godt dreje lidt i kroppen, men ellers ikke de store forsøg på at vende sig.

Når hun ligger på maven løfter hun hovedet fint i 1-2 min og herefter bliver hun træt og ligger med næsen i gulvet og bliver ked. Benene løfter hun og ligger lidt på maven og vipper når hun en sjælden gang tager hænderne ud til siderne. Hun kan ikke trille fra mave til ryg.

Hun sidder hos mig og kan somme tider holde hovedet flot, andre gange "hænger" hovedet. Hun støtter heller ikke på sine ben når jeg holder hende oprejst.

Er alt dette ok? Jeg synes hun i sammenligning med andre børn er meget "stille" motorisk ligesom hun godt kan pludre og snakke, men det er med "lav volumen".

Er lidt bekymret for hende og vil gerne vide om det er ok. Hvornår kan jeg forvente hvad? Hvordan kan jeg træne med hende?

Knus herfra

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Forkælelse - forkælede børn

Små børn kan kun fortælle dig, at de har brug for din hjælp ved at græde. Et lille barn kan ikke på anden måde give udtryk for, at det har behov for at blive taget op, blive skiftet, få mad, blive pludret med, krammet osv.

Derfor skal du altid reagere, når det lille barn græder. Det er en skrøne, at børn udvikler deres lunger, ved at få lov til at græde. Og det er heller ikke korrekt, at man forkæler et barn ved at reagere på dets gråd, tværtimod.

Små børn kan ikke...

Læs mere i Babylex

Selleri

Fra 6 mdr´s alderen vil mange børn nyde at spise flere rodfrugter, da de smager af noget. Selleri er en rodfrugt.

Rodfugter har en naturlig sødme og denne kommer især frem, hvis rodfrugterne bages i ovnen. Du kan lave mos af rodfrugter og du kan også give dit barn større stykker af bagte rodfrugter, som det selv kan spise - rodfrugter er vigtige som en varieret del af både din og barnets kost.

Du skal dog være opmærksom på at selleri indeholder nitrat og det bør...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tusind tak for en rigtig god brevkasse, hvor vi som førstegangsforældre har fået svar på rigtig mange spørgsmål, bare ved at sidde og surfe lidt rundt i kategorierne. Dine gode svar har virkelig været en stor hjælp hele vejen igennem.

Bedste hilsner
Malene og Maria på 6 uger


Annonce