Annonce

Annonce

Svar: Sovevaner og udvikling


7. december 2009

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Jette

Tak for dine pæne ord til mig - dejligt at høre at jeg har været savnet :)

Du har tidligere fået dagsplaner tilsendt og her kommer en ny, som passer til et barn på 8 måneder:

Tidlig morgen 05: Flaske og sover lidt videre

Morgen 7-7.30: Havregrød, vand af kop.

Holdes vågen, aktiv, I leger, tumler osv. hun skal bruge sig selv både fysisk og mentalt

Formiddag 9.30: ½ bolle med smør, ost i stænger, frisk frugt i hånden og/eller lidt frugtmos, vand af kop.

Puttes til formiddagslur - uden flaske og sover her måske kun 45 minutter.

Frokost 11.30-12: Grøntsagsmos med kød eller fisk, det kan være hjemmelavet mos eller mos fra glas. Suppleres med små brødhapsere med lidt smør, eller grøntsagsmos på i begyndelsen og stille og roligt får hun mere og mere forskelligt smørbart pålæg. Vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur ca kl. 13.30-14, sover her en god lang lur. Start evt. med at sætte hende op i barnevognen, lad hende sidde og mærke vinden i ansigtet, kigge på de ting I kører forbi, fylde sig op med indtryk. Put hende når hun tydeligt viser sig parat til at sove - læg mærke til klokken.

Eftermiddag 16: ½ bolle med smør, lidt tykmælk med frugtmos, revne æbler, rugbrødsdrys eller lignende, frisk blød frugt i hånden, vand af kop.

Aften 18: Familiemad, må få det I andre spiser - retter med hakket kød og sovs og gode retter til børn. Det kan være pasta med kødsovs, lasagne, ris med sovs, boller i karry, laks med ris og tomatsovs, rødspættefileter med tomatsovs og parmesan. Små stykker frikadelle, farsbrød osv. Maden må gerne smage af noget og der skal fortsat være moset mad og mad i stykker - kartofler kan f.eks. moses med lidt sovs og frikadellen gives i stykker. Vand af kop.

Kan evt. suppleres med en godnatgrød inden sengetid som en del af putteritualet for at sikre at hun er mæt nok inden hun puttes. Mange børn bruger så mange kræfter på at spise (=tygge) i denne alder, at de ikke får helt nok og derfor vågner om natten. Så vær sikker på at hun nu er fyldt godt op og give derfor gerne en godnatgrød.

Flaske og puttes til natten 19.30-20

Sen aften 23-24: Flaske og sover uden mælk til næsten morgen tidlig.

Jeg har bibeholdt 4 flasker hos jer lidt endnu, fordi det lyder som om at jeres datter vågner om natten kl. 03 fordi hun egentlig har behov for lidt mælk. Hun skal dog ikke have mælken her, men i stedet inden middagslur - netop for at hun også begynder at sove en lidt længere lur midt på dagen :)

Når hun vågner om natten kl. 03, så prøv om I kan få hende til at sove videre uden at få mælk eller sut i ...


Annonce

... munden. Prøv om stillingsskift og beroligende ord og kærtegn er nok. Hvis hun virker afhængig af mælk, så må I give hende flasken, men trap mængden ud, så hun får mindre og mindre og til sidst helt kan undvære.

Det gør ikke noget, hvis hendes formiddagslur kun varer ½ time i øjeblikket. Prøv dog at put hende senere end du gør lige nu - hun har tidligere sovet en tidlig lur og den skal I nu væk fra. Hun skal have morgenmad og formiddagsmåltid inden hun puttes til lur - også det kan give lidt længere lur som I ønsker.

Hvis hun til middagsluren vågner efter kun 30 minutter så prøv at være parat og lul hende videre i søvnen. Brug samme ritual dag, aften og nat, kærtegn på samme måde, put med samme klud, vug hende lidt imens hun ligger ned osv. så der er genkendelig hed i den måde I får hende til ro på hver gang hun skal sove.

Du skal ikke være så bekymret omkring hendes søvnmængde i øjeblikket. Der sker rigtig meget med hende udviklingsmæssigt og det påvirker hende alt sammen. Hvis hun kun sover 12 timer den ene dag, så indhenter hun sandsynligvis lidt af det forsømte den næste dag - det er okay lige nu :)


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

I forhold til hendes motoriske udvikling, så er det rigtig godt at du forsøger at aktivere hende og at bruge en stor gymnastikbold og trille hende hen over den, kan være en rigtig god idé. En babygynge, ikke en hoppegynge, men en rigtig gynge af den slags, hvor barnet sidder i et sæde og gynger frem og tilbage kan også være et hit - hun vil sikkert elske at sidde i den og netop det at blive gynget stimulerer balancen og styrker derved motorikken - det var måske en idé til en julegave :)

Ellers er det på gulvet at hun bliver styrket bedst og det er super godt, hvis du kan hjælpe hende med at trille, dreje, rulle, krybe (støtte hendes fodsåler skiftevis den ene og den anden), lade hende hoppe på dit skød imens du holder hende osv. så hun rigtig får brugt sig selv. Det er især maveliggende stilling der styrker ryg og nakke og gør hende rigtig stærk og det er også normalt fra maveliggende stilling at børn begynder at krybe og derefter kravle :)

At hun var lidt lille fra start kan naturligvis godt spille ind, men det afhænger helt af hvad hendes størrelse skyldtes. Man kan ikke udelukkende sige at det handler om det, nogle børn er hurtige motorisk fordi de er 'små', hvor de store tykke børn sidder mere stille - hos andre virker det modsat, her er de mindste nogle gange lidt mere langsomme motorisk hvor de største buldrer af sted - så ingen faste regler her.

Håber du kan bruge ovenstående videre, fortsat held og lykke med hende og med det hele :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ymer og ylette

Sundhedsstyrelsen fraråder, at børn under 12 måneder får ymer og ylette, da proteinindholdet er for højt.

Læs mere i Babylex

Babymassage

Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.

De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.

Børn har...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

det er vist på tide at jeg skriver og siger tusind, tusind tak for alle dine råd og vejledninger! Det er jo super dejligt at have en som dig at henvende sig til med alle de spørgsmål der kommer op i forbindelse med at være forældre. Det har været en fantastisk stor hjælp at læse dine svar, ikke kun til mig, men også til andre forældre.

Jeg ved simpelthen ikke hvad jeg skulle have gjort uden din brevkasse – bare muligheden for at kunne stille de 'dumme' spørgsmål, er utrolig beroligende, for ikke at nævne at se at der er andre der ude som pusler med de samme problemer som jeg gør.

Så tusind tak for din hjælp!

Bedste hilsner
Mor til pige på 5 måneder


Annonce