Svar: Svært ved at finde ud af at spise
Kære mor
Det tager nogle gange tid for børn at finde ud af at synke maden de får med ske. Det er en helt anden teknik at spise med ske i forhold til at drikke mælk. Når barnet drikker mælk, så malker barnet med tungen for at få mælken ud (det gælder både bryst og flaske), men når barnet spiser med ske, så skal barnet først forme læberne og tage maden af skeen og herefter med tungen føre maden tilbage til svælget og synke. Det kræver stor øvelse og koncentration og nogle børn har brug for rigtig meget tid til at lære dette ...
Da din datter stadig kun er 5 måneder er der tid nok og det må tage den tid det tager :) Du kan give hende lidt agurk i hånden, som hun kan sidde og gumle lidt på. Det at få noget i hånden kan styrke hende mundmotorisk og hjælpe hende lidt på vej.
Det er også en ...
... rigtig god idé at du pludrer med hende og hjælper hende med at lave forskellige lyde med sin mund og sin tunge, netop for at få trænet munden og mundens og læbernes bevægelser :)
Og så kan det også være en god idé at give hende skemaden lige når hun vågner af en lur, så hun er frisk og naturligt er sulten og har behov for mere mad. Det fremmer teknikken og lysten til at spise at være sulten :) Mælk får hun så inden hun skal sove igen.
Og tilsidst, kan det være en god idé at give hende lidt skemad, nogle skefulde, give lidt vand og så lidt skemad igen, så hun ikke får en masse mad og så vand til sidst, men får det lidt varieret. Det at få lidt vand undervejs hjælper hende til bedre at synke den mad hun har i munden :)
Håber du kan bruge dette lidt videre og tak for dine adskilte breve :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...
22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.
Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
Viden om børn:
Sut
Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.
Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...
Seng
Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.
Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:
- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
TAK for din fantastiske brevkasse! Jeg har overhovedet ikke tal på, hvor mange gange jeg har hentet uvurderlig hjælp ved at læse dine svar på alle mulige problematikker om tør hud, sutteflaske, søvn, afføring, øjenbetændelse osv. osv.
1000, 1000 tak!
Du gør livet nemmere for nybagte forældre og deres afkom. 😊
De bedste hilsner fra
Lise, mor til dejlige Anna på snart 5 mdr.