Annonce

Annonce

Brev:

Lidt om søvn og fest på madrassen


19. november 2009

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Lidt om søvn og fest på madrassen

Kære Helen

Tak for dine gode råd. Vi er nu begyndt at putte pigerne i seng noget senere... det regulerede de helt selv ved at ændre på deres dagsplan, der ser således ud nu:

kl. 7/8 vågner og får flaske

ca. 9.30 puttes til 1. lur

kl. 12/13 vågner og får flaske

kl. 13/14 puttes til 2. lur

kl. ca. kl 17 vågner og får flaske

kl. 18 puttes til 3. lur... ofte senere

sover ca 1 time og kommer op og leger, får bad eller andet.

kl. 20 flaske (vil prøve med lidt vælling på flaske)

puttes til natten ml. 20-21

00/01 flaske

03/05 flaske

Dagsplanen fungerer ...


Annonce

... fint i det daglige, og de er nogle glade piger, men jeg synes stadig der er vældig "gang i den", når de skal sove. De er aldrig kede af at komme i seng, men der er fest og ballade i samme sekund de rammer madrassen. Jeg har set dine svar til andre om evt at holde lidt på deres arme og ben, så de ikke spjætter så meget, men det er altså lidt svært med to! Der går bare rigtig lang tid før de er rolige nok, til at jeg kan forlade rummet... eller skal jeg bare gå ud noget før? Hvad så når de piver efter sutten? Håber du har et godt råd til mine to krudtugler.

Tusind tak fra
tvillingemoren

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


6. marts 2025 | Transport og ferie | 3 mdr.

Rejse med lille baby

Kære Helen. Min mand og jeg venter vores første barn og vi er så heldige, at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fiskeolie og børn

Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.

Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.

Det er vigtigt at variere...

Læs mere i Babylex

Muslingeskaller - brystvorte

Du kan købe muslingeskaller, også kaldet ammeskaller. Disse blev introduceret i Danmark omkring år 2000 og var meget populære. Senere blev de frarådet, fordi mange fik problemer med svampeinfektion i brystet netop i forbindelse med brug af ammeskallerne.

Da skallerne bæres direkte på brystet og inde i BH´en, skulle de have en helende virkning på ømme og revnede brystvorter - men skulle altså samtidig også kunne medføre svampeinfektion. Virkningen af ammeskaller/muslingeskaller...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Endnu engang mange tak for dit svar her i den gode brevkasse. Jeg har anbefalet dig til dem jeg kender fordi du er SÅ god til at komme med nogle konkrete råd. Lige det som gør hverdagen lidt nemmere og knapt så frustrerende, så TAK for det!


Annonce