Annonce

Annonce

Brev:

Forslag til mellemmåltider


5. november 2009

Alder:
6 mdr.

Forslag til mellemmåltider

Hej Helen,

Så er jeg her igen :o) Det er dejligt at "have dig lige ved hånden", så man altid hurtigt kan få svar på de spørgsmål der melder sig.

Min søn er nu 6½ måned og er en utrolig glad og sprudlende dreng. Han får 3 måltider om dagen - grød til morgenmad og grøntsagsmos suppleret med kød og fisk til frokost og aften.

Derudover får han lidt frugtmos om formiddagen sammen med sine jerndråber og bliver ammet inden han sover formiddagslur. Han bliver ligeledes ammet inden sin middagslur og igen når han vågner om eftermiddagen.

Mit spørgsmål er hovedsageligt ...


Annonce

... vedrørende eftermiddagen da jeg som regel ammer ham 2 gange dér. Han spiser som regel ved det ene bryst når han vågner, og så igen af det andet bryst inden han tager sin powernap ved 16.30 tiden.

Vil det være en ide at give ham en lille portion grød her istedet så man undgår 2 amninger? Eller vil dette tage appetitten til aftensmaden?
Hvornår må han begynde at få lidt A38 f.eks??

Med hensyn til amningen inden formiddagslur - hvornår kan jeg så forvente at denne forsvinder??

På forhånd tusind tak for svar - jeg glæder mig til at høre fra dig.

Mange hilsner fra
Kit

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kostfibre og børn

Det lille barn kan få diarré og løs afføring af at få for mange kostfibre. Især hvis barnet spiser grød og brød med hele kerner, eller rå grøntsager og meget frugt, kan barnet få for mange kostfibre.

Små børn må gene spise fuldkorn, men det anbefales, at de også spiser andre kornprodukter, da de let kan få for meget kostfiber. Når barnet i 8 måneders alderen begynder at spise brød, så bør ca. halvdelen af brødet være rugbrød og fuldkornshvedebrød og resten varieres mellem hvidt...

Læs mere i Babylex

Sove inde

Når barnet sover inde, så er det sikreste at sove i egen seng, men i samme rum som forældrene - i hvert fald, når der er tale om et spædbarn. Det nedsætter risikoen for vuggedød.

Vælger du at sove sammen med dit barn, skal dit barn have ligeså meget plads, som hvis det sov i egen seng. Det skal have sin egen dyne og skal sove på en fast madras uden løse lagner, tæpper eller lignende.

Temperaturen skal være mellem 18-20 grader og barnet skal iklædes tøj, der passer...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tak for din altid rigtigt gode brevkasse, med masser af nyttige råd og gode, personlige og vedkommende svar.

Jeg glæder mig altid til at modtage svar fra dig.

Sebastians mor


Annonce