Brev:
Forslag til mellemmåltider

Hej Helen,
Så er jeg her igen :o) Det er dejligt at "have dig lige ved hånden", så man altid hurtigt kan få svar på de spørgsmål der melder sig.
Min søn er nu 6½ måned og er en utrolig glad og sprudlende dreng. Han får 3 måltider om dagen - grød til morgenmad og grøntsagsmos suppleret med kød og fisk til frokost og aften.
Derudover får han lidt frugtmos om formiddagen sammen med sine jerndråber og bliver ammet inden han sover formiddagslur. Han bliver ligeledes ammet inden sin middagslur og igen når han vågner om eftermiddagen.
Mit spørgsmål er hovedsageligt ...
... vedrørende eftermiddagen da jeg som regel ammer ham 2 gange dér. Han spiser som regel ved det ene bryst når han vågner, og så igen af det andet bryst inden han tager sin powernap ved 16.30 tiden.
Vil det være en ide at give ham en lille portion grød her istedet så man undgår 2 amninger? Eller vil dette tage appetitten til aftensmaden?
Hvornår må han begynde at få lidt A38 f.eks??
Med hensyn til amningen inden formiddagslur - hvornår kan jeg så forvente at denne forsvinder??
På forhånd tusind tak for svar - jeg glæder mig til at høre fra dig.
Mange hilsner fra
Kit
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
Viden om børn:
Sushi til børn
Børn må gerne få sushi - men der er nogle ting du skal overveje:
- Fisken der bruges skal have været frosset ned til - 20 grader i mindst 24 timer. Der kan forekomme parasitter i fisk og disse dræbes ved frysning.
- Sushien skal fremstilles under hygiejniske forhold. Den bør spises samme dag som den er lavet og køber du den færdigpakket skal du være opmærksom på korrekt opbevaringstemperatur og holdbarhedsdato.
- Børn under 3 år må højst spise 25...
Hår - babys hårpragt
Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.
Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.
De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







