Annonce

Annonce

Svar: Hvor meget mælk skal de have?


17. oktober 2009

Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej med dig

De fleste børn vil i 7 måneders alderen have behov for 4 flasker dagligt, det er ofte mellem 650-750ml mme barnet drikker. Derudover indgår der mælk i grød og mos og barnet drikker vand af kop.

Det er korrekt at barnet ved at drikke 400-500ml dagligt får sit behov for jern dækket, men det handler ikke kun om dette, der er også tale om et reelt væskebehov. Hvis din dreng vejer f.eks. ca 8 kg, så vil hans væskebehov ligge på ca 1000-1200ml i døgnet og det er svært at drikke så store mængder af en kop. Derfor udgør indtaget af mælk af flaske fortsat en ret stor del af hans væskeindtag.

Det er naturligt at flaskerne om dagen forsvinder og erstattes af skemad, mad med mere bid i og vand af kop. Det er netop vigtigt at han ikke indtager store mængder mælk i løbet af dagen, så der er plads til den mere rigtig mad. Derfor er det ofte flaskerne aften, sen aften og tidlig morgen der forsvinder sidst og den 4. flaske vil så ligge midt på dagen, ofte inden middagslur.

At din dreng får flaske kl 20 inden putning og igen kl. 23-24 og igen næste morgen tidlig er altså et helt reelt behov for væske.

Mit forslag til en dagsplan ser således ud:

Tidlig morgen 05-06: Flaske og sover videre

Morgen 07.30: Havregrød eller øllebrød, vand af kop.

Formiddag 9: Frugtmos, frisk blød frugt i hånden at sutte på, evt. begynde med små stykke bolle eller lignende med lidt smør, ost osv. Vand af kop.

Puttes til formiddagslur 9.30 - puttes uden flaske

Frokost 12: Grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk og lignende. Omkring 8 måneders alderen suppleres med små rugbrødshapsere. Vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur 13.30-14 som nu

Eftermiddag 15.30-16: En lille portion flerkornsgrød med frugtmos, frisk frugt i hånden, vand af kop.

Powernappen springes over

Aften 18: Grønsagsmos med kød ...


Annonce

... eller fisk, udgangspunktet bliver mere og mere jeres mad, ris med lidt sovs, indmaden af en frikadelle, lidt laks i mosen osv. Suppleres igen med lidt rugbrødsbjælker, agurk eller lignende i hånden, vand af kop.

Flaske og puttes til natten ca kl. 19.30-20. Hvis han sover 3. lur vil han naturligt gå senere i seng. Hvis han kan undvære powernap om eftermiddagen, vil han naturligt kunne puttes lidt tidligere.

Sen aften 23-24: Flaske og sover herefter videre uden mælk til næste morgen tidlig. At sove igennem i denne alder er at sove mellem 5-7 timer uden mælk.

De fleste børn behøver ikke sove en 3. lur i denne alder, hvis de sover som du beskriver - en formiddagslur ca kl. 9.30-10, en middagslur ca kl. 13-13.30 og samlet set en søvn på måske ca 3 timer - så kan powernappen springes over.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Den søvn der ligger efter kl. 16 vil naturligt påvirke nattesøvnen, så du behøver ikke længere kæmpe for at han skal sove 3. lur, hvis han ikke virker til at have behov :)

I takt med at han bliver ældre, mere aktiv i løbet af dagen og også sover mindre om dagen, vil han naturligt kunne blive puttet lidt før om aftenen.

Med hensyn til at kravle, så er det rigtigt at børn oftest lærer dette fra maveliggende stilling. Først starter barnet ofte med at krybe over gulvet og stille og roligt øver barnet sig i at komme op på alle fire. Liggende på alle fire begynder barnet at vugge frem og tilbage og det er faktisk fra den vuggende stilling at barnet begynder at kravle. Det kræver en vis styrke i ryg, arme og ben at ligge på alle fire i vuggende kravlestilling og nogle børn skal have mere tid til dette end andre.

Det er dog stadig vigtigt at du søger for at han ligger på maven hver dag og du må også meget gerne gynge ham, svinge ham osv. for at stimulere hans balance.

Jeg håber du hermed er hjulpet videre på vej, fortsat held og lykke og rigtig god weekend!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Salg af modermælk

Især for tidligt fødte børn har stor glæde af at få modermælk og derfor køber flere børneafdelinger modermælk til disse børn.

Hvis du producerer meget mælk vil det derfor være en rigtig god idé at sælge noget at din mælk.

Da mælken især i de første 2 mdr er meget næringsholdig, er det især denne mælk, som man er interesseret i. Det er også vigtigt at mor ikke er ryger og ikke tager medicin.

Du kan henvende dig til Kvindemælkscentralen på Hvidovre...

Læs mere i Babylex

Hofteklik

Alle nyfødte undersøges for hofteklik - også kaldet hofteskred eller hofteledsdysplasi. Det ses hos ca. 1% af alle børn. Det opdages ofte ved, at man kan høre et lille klik, når barnets ben drejes op mod maven og udad. Det skyldes, at lårbenshovedet kan glide ud af hofteskålen ved denne bevægelse.

Hvis man har mistanke om, at barnet har en medfødt hoftefejl, så vil barnet blive undersøgt med ultralyd. Hvis barnet har hofteklik, skal det behandles med en skinne, der holder benene...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for en super god side, med masser af gode og virkeligt kompetente svar, som jeg har brugt flittigt

Josefines mor


Annonce