Svar: Afføring og søvn
Kære trætte mor
Det vil være rigtig godt, hvis du nu begynder at varierer din datters indtag af grød lidt, da variation naturligt er med til at holde maven lidt igang.
Du kan variere mellem de forskellige glutenfri grødtyper, som risgrød, majsgrød, hirsegrød, boghvedegrød eller f.eks. quinoagrød og du må også meget gerne variere yderligere ved at tilsætte forskellige frugtmos som topping. Det er her vigtigt at du bruger kogt frugt, det kan være hjemmelavet eller frugtmos du køber på glas og det er en fordel at du giver f.eks. sveskemos, abrikos eller blommemos, men holder igen med f.eks. bananmos.
Stille og roligt skal du også igang med lidt grøntsagsmos og her kan du give mos af gulerod, kartoffel, blomkål, broccoli eller f.eks. squash. Grøntsager er også gode til at holde maven lidt igang på en naturlig måde.
Sørg for at hun får masser af væske, giv hende vand af kop sammen med skemaden og am hende fortsat som du plejer. Væske er vigtigt for at maven fungerer.
Hjælp hende også med at bruge sig selv motorisk, det er en god idé at cykle med hendes ben, hjælpe hende med at trille osv. da det også sætter gang i maven.
Med hensyn til ...
... søvn og forventninger så vil de fleste børn i denne alder naturligt ofte powernappe mere i løbet af dagen, så hvis din datter sover længere lure, så synes jeg faktisk du skal lade hende sove. Du må et eller andet sted tro på at hun har en naturlig evne til at regulere sit behov og sover når hun er træt og vågner, når hun ikke behøver sove mere.
Hun skal naturligvis ikke sove dagen væk, så bliver du nødt til at vække hende - men det lyder hos jer som om at hun oftest kun sover 1-2 timer sammenlagt om dagen og det skal hun have lov til.
De dage, hvor hun sover sent og du er nødt til at vække hende, fordi I skal aflevere storebror, - ja her er hun naturligvis nødt til at vågne, sådan er det :)
Hendes døgnbehov er ca 15 timer i døgnet - det er et gennemsnit, så nogle børn sover lidt mere og andre lidt mindre. At din datter sover ca 16 timer i døgnet er helt okay.
Det vil normalt være sådan at barnet sover 10-11 timer i løbet af natten, naturligvis afbrudt af mælkeindtag og så sover ca 5 timer sammenlagt i løbet af dagen. Mon ikke det også passer meget godt ind hos jer?
Jeg håber ovenstående tanker hjælper videre på vej, fortsat held og lykke.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.
Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.
Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...
27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.
Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue
Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...
Viden om børn:
Klumpfod
Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.
Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.
Drenge fødes hyppigere...
Forstoppelse
Hvis dit barns afføring er hård og knoldet, så har dit barn forstoppelse. Ofte vil barnet også have ondt i maven og være grædende. Børn der tilbydes modermælkserstatning får hyppigere forstoppelse, end børn der ammes. Men børn der ammes kan også godt få problemer med forstoppelse.
Får dit barn modermælkserstatning, skal du være opmærksom på, at blandingsforholdet er korrekt. Du kan også prøve at skifte till en anden type erstatning - der findes erstatninger, som er udviklet til...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.
Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!
Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.
Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!
De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.
Familien S







