Annonce

Annonce

Svar: Urolig og grædende lille pige


16. oktober 2009

Kategori:
Alder:
1 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Stinna

Tillykke med den lille pige :)

Min umiddelbare tanke er at der højst sandsynligt er en sammenhæng mellem jeres ammerytme, trøske og så den uro og gråd du oplever hos din datter.

For det første skal svampeinfektionen behandles og det er godt at I begge bliver behandlet med brentan. Der er ingen tvivl om at svamp på brystet og i munden på din datter (trøske) spiller ind på amning og nedløbsrefleks og mælkedannelse. For det første svier det i munden og det kan gøre ondt på din datter at sutte og synke, hvorfor hun måske ikke dier helt så effektivt som hun kan og bør.

Samtidig vil svampeinfektionen også ofte påvirke dit bryst, det gør mere ondt at amme, du spænder mere og mælken har sværere ved at løbe til ... Du skriver dog at du oplever en del mælk og at det sprøjter let - det er jo et godt tegn på at nedløbsrefleksen fungerer og at der er mad nok til hende :)

Jeg vil lige opridse råd omkring svamp og amning, så du får den rigtige behandling:

- Vask dine brystvorter med danskvand før og efter hver amning. Danskvand har en sur pH som hæmmer svampevækst. Du kan med fordel også bruge lidt danskvand i din datters mund, tag snippen af en stofble omkring din finger, dyp den i danskvand og drej den rundt på hendes tunge, kinder og gummer, hvor svampen sidder.

- Lad brysterne få lidt luft og det er meget vigtigt at du bruger en BH af bomuld og ikke kunststof. Kunststof skaber et klima som svampen trives godt i og det gør bomuld ikke.

- BH, sengetøj og lignende vaskes ved mindst 60 grader

- Vær meget omhyggeligt med hygiejnen og håndvask både ved bleskift, toiletbesøg osv.

- Brug ammeindlæg, gerne engangs, som kan skiftes ud og kasseres mellem hver amning, så brystet hele tiden holdes rent og tørt.

- Undgå søde madvarer og drikke, da svampe lever af sukker. I amerikansk litteratur fremgår det også at man skal forsøge at undgå hvidt brød. Det vil være en god idé at spise syrnede mælkeprodukter som A38 eller tykmælk. De indeholder acidophilus kulturer, der gode til at genoprette en naturlig bakterieflora.

- Hvis din datter bruger sut, suttebrik, flaske, du bruger brystpumpe eller lignende hjælpemidler så er det vigtigt at alle ting koges. Det er ikke nok at skolde det - faktisk siger man at det skal koges i 10 minutter for at man kan være sikker på at svampevæksten er helt væk.

Ud over dette, så skal I som sagt behandles medicinsk og hvis Brentanbehandlingen ikke har den ønskede effekt, så anbefales det at mor bliver behandlet med tablet Fluconazol, nogle læger vil ikke ret gerne give dette, men det kan godt anvendes selvom man ammer. Den mængde, barnet ...


Annonce

... indtager, udgør kun 3-6% af den terapeutiske dosis (3-6 mg/kg/dag) og der er lavet undersøgeler som viser at nyfødte tåler dette fint. Det anbefales dog at man ikke bruger det over lang til og at man ikke behandler med meget høje doser.

Det anbefales normalt at man giver 50-100mg dagligt i en til to uger. Ved udtalt infektion giver 200mg som mætningsdosis første gang og derefter 100mg dagligt i 14 dage.

Udover behandling af jeres svampeinfektion, så er det også rigtig vigtigt at din datter ligger så lang tid ved et bryst som muligt. Det er sådan at mælken består af flere forskellige dele og den første del af mælken er vandholdig og slukker tørsten, hvor den sidste del af mælken er mere tyk og fed, det er den der gør at hun tager på, får elastikker osv. på arme og ben.

Når man producerer mælk der løber rigtig hurtigt til barnet, så kan der nogle gange være en risiko for at hun får en forholdsvis stor del af den vandholdige mælk og giver man hende lidt fra det ene bryst og lidt fra det andet, så fylder den vandholdige mælk for meget og giver uro i maven. Derfor er det en rigtig god idé at du lige nu forsøger at få hende til at spise længere tid på et bryst, inden du skifter til modsatte side.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Start med at amme hende fra brystet i den traditionelle stilling, hvor hun ligger i din favn. Når hun har spist godt der, virker til at have fået hvad hun lige der har behov for, så skal hun bøvse lidt, derefter skiftes, pludres lidt med osv. og så lægger du hende til samme bryst igen men i tvillingestilling.

Når hun spiser i tvillingestillingen får hun fat i de mælkekamre som ligger på brystet yderside, du kan sikkert fornemme at der stadig er masser af mælk der. Da hun har spist ved dette bryst før, vil hun sandsynligvis nu spise lidt mere roligt og rytmisk og vil få den lidt federe mælk med ud, som mætter hende bedre og gør at hun efterfølgende også bedre kan sove en god lur.

Hvis du oplever at hun ved første amning har fået 'tømt' dit bryst rigtig godt, så skal du ikke lægge hende til samme side igen, men i stedet tilbyde toppen fra modsatte side. Næste gang hun så ammes, så starter du der, hvor hun tog toppen sidst, sørger for at hun spiser effektivt og længe på det bryst, bøvser, skifter osv. og så må du igen vurdere om hun skal have samme bryst af to omgang for at få 'den fede mælk' med ud :)

Det er fint at du forsøger med en sut, den skal bruges, når du er færdig med at amme og hun skal sove. Hun skal svøbes og puttes med sin sut og en klud og lulles til ro i sin lift, barnevogn eller hvor hun nu skal sove.

Jeg håber du kan bruge ovenstående videre, fortsat held og lykke med hende!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

13. august 2025 | Amning | 13 mdr.

Aftenamning

Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...

Læs hele brevet og Helens svar


16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.

Fortvivlet situation

Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


24. februar 2025 | Amning | 11 mdr.

Ammestop - 11 måneder

Hej Helen Min søn har nu faktisk hele sin levetid været vågen plus 10 gange...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Svangerskabsforgiftning

Svangerskabsforgiftning kaldes også for Preeklampsi og eklampsi. Man ved ikke præcist, hvorfor svangerskabsforgiftning opstår.

Sygdommen medfører at væskemængden i kroppen forøges, at der udskilles protein med urinen og at blodtrykket stiger. Det kan være lette symptomer, som opdages ved en rutinekontrol hos egen læge eller ved jordemoder, men der kan også være svære tilfælde, hvor kvinden oplever hovedpine, flimren for øjnene, overfølsomhed for lys, kvalme, opkastninger og...

Læs mere i Babylex

Brystbetændelse

I daglig tale bruges betegnelsen brystbetændelse om to tilstande i brystet - det der egentlig er tilstoppede mælkegange, som er en ikkeinfektiøs tilstand i brystet og så en infektiøs brystbetændelse.

Tilstoppede mælkegange opstår ofte fordi amninger springes over eller fordi barnet ikke har fået "tømt" brystet tilstrækkeligt, måske fordi barnet dier med forkert teknik.

Infektiøs brystbetændelse opstår ofte, fordi det er gået hul på brystvorten, hvorved der er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for en virkelig god brevkasse/side. Du gør et fantastisk stykke arbejde.

Kærligste Hilsener
Mia, gravid med sit første barn.


Annonce