Brev:
Lidt hjælp til nattesøvnen ...

Hej Helen
Jeg har i længere tid læst med på sidelinien, og har nu brug for at få dit input til vores piges nattesøvn.
Ida er nu 8 mdr, og sover ikke særlig godt om natten, til stor frustration for hendes mor, der ikke er særlig frisk, udhvilet eller overskudsagtig mor, som hun gerne ville være. Ida virker heller ikke selv særlig udhvilet ovenpå sådan en nat, og jeg vil derfor gerne have din mening.
Vores typiske dag ser således ud:
6-30-7.30: Ida vågner. Vi ligger lidt i sengen og hygger, mens mor får øjne
8.00: Havregrød med frugtmos og vand af kop
8.30-9: Middagslur i barnevogn. Er begyndt at sove ca 2 timer de sidste 3 ugers tid.
10.30-11: Vågner. Får typisk grød eller frugtmos m vand og noget at sidde med selv. Evt amning
12: Frokost. Typisk rugbrød med pålæg, evt lidt grøntsagsmos
13-13.30: Middagslur på en times tid.
14.30-15: Vågner, amning. Sidder med lidt blød frugt, grøntsagsstænger selv.
17.30-18: Aftensmad. F.eks. grøntsagsmos, grøntsagsstænger eller det vi spiser.
18.30-19: Klar til seng. Får ren ble, bliver ammet, puttet i hendes slyngevugge med 2 godnatsange og sover typisk efter max 10 min vuggen.
Nogle aftener huserer hun så længe med at vågne hver 20. minut og lige ville vugges i søvn igen, andre gange sover hun fint 2 timer i streg, før hun vågner og vil vide vi er der. Så en typisk aften kan se således ud:
20: vågner, vugges i søvn
21: vågner, vugges i søvn
22: vågner, vugges i søvn
23-24: Vågner, ammes og puttes i vuggen igen. Her behøver jeg ofte ikke at vugge hende
01: vågner, vugges i søvn
02: vågner, vugges i søvn
04: Vågner, ammes og sover igen i vuggen
05: Vågner, vugges i søvn eller kommer over i sengen
07: Dagen starter forfra
Det er ikke alle nætter, der ser sådan ud, men de sidste 3 uger har de desværre domineret og jeg er træt med træt på :)
Når jeg ser det listet op, virker det vildt, at hun skal vugges så meget, og er i tvivl om hun er betinget af vuggen for at komme videre i søvnen - men det er den nemmeste måde at få hende til at sove på, vi er i princippet glade for det og hun har ikke brug for det i dagtimerne. Vi har indtil for nylig samsovet med Ida i tremmeseng ved siden af vores seng (som sidevogn), hvor hun blev ammet efter behov (hvilket nok også var rigeligt ofte i følge eksperternes mening), men det virkede fint og hun faldt fint i søvn bagefter ved siden af mig. Nu kan hun dog ikke finde ro ved siden af mig, møfler rundt, brokker sig, vil ikke amme osv. Jeg prøver et par gange om ugen at se om hun vil falde i søvn hos os efter amning om natten, da det er langt det letteste for os allesamme mht nattesøvn - men det kan hun desværre ikke..
Jeg har flere gange læst "sov igennem uden gråd", og indført rådene derfra med en bestemt ...
... sovelyd, stille berøringer, og hun har også en bamse at putte med, som hun er glad for.
Jeg ved der i hendes alder lige nu er et tigerspring med meget motorisk uro - så er det simpelthen det, der er vores problem? Er det i så fald bare et spørgsmål om at bide tænderne sammen og komme ud på den anden side om en måneds tid - og tror du så hun sover bedre der?
Jeg har sådan set ikke noget i mod at amme et par gange om natten, f.eks. midnat og kl 4, da jeg ikke pt er interesseret i at trappe amningen ud og vil også gerne amme om dagen - problemet er bare alle de formålsløse gange, hun vågner om natten. Hvis jeg rører hende om natten, stryger hende over hovedet eller ryggen, virker hun til at blive irriteret over det og forsøger at fjerne mine hænder - derfor vugger jeg hende og det tager ikke mere end et par minutter, så sover hun tungt igen. Så problemet er heller ikke slyngevuggen og det at hun skal vugges, men at hun vågner så ofte..
Hun sover forresten i den anden ende af et stort soveværelse (ca 10 meter fra sengen) og vi har ikke det store behov for nødvendgivis at få hende ud af soveværelset. Vores hus er heller ikke indrettet, så man nemt kan få hende ud af soveværelset (skal i så fald rende ned af en trappe og hele vejen gennem huset til børneværelset - og det gider jeg ikke og har heller ikke lyst til hun ligger så langt væk endnu).
Vi har dog planer om at sætte en skillevæg op i soveværelset i løbet af et par uger, så hun på sin vis får sit eget værelse der, men ved ikke om det ændrer noget..
Har du nogen gode råd til os?
Et andet problem er at vi gerne vil have far lidt mere ind over putningen.. Det kræver sin kvinde af mig pt at stå alene med det her aften/natteritual, og min mand vil gerne aflaste mig, og tage sin tørn - men det er Ida ikke enig i. Hvis vi sender min mand op til Ida i løbet af aftenen, hvor vi ved hun ikke er sulten, går hun helt amok og skriger og skriger og skriger, indtil jeg kommer derop.
Vi har prøvet alverdens ting og koordineret de ting vi siger/ ikke siger/ at hun ikke ser min mand/ at vi vugger ens - men lige meget hjælper det.. Hun bliver simpelthen så ked af det og helt kørt op. Vi har prøvet at give ham mere end et par minutter af gangen til at få hende til at falde til ro, men det hjælper ikke og min mand bliver meget påvirket af Idas gråd i situationen, og hun er virkelig meget ulykkelig.
Er der nogen gode råd til det problem? Min mand skal hjem på barsel om et par uger, og vi overlapper hinanden med ca 14 dage, inden jeg skal tilbage på arbejde, så det må gerne blive bedre inden længe - men det kommer måske automatisk, når de tilbringer mere tid med hinanden?
Ser frem til dit svar og beklager, hvis det virker lidt rodet..
Venlig hilsen
Idas mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
Viden om børn:
Mælkedranker
Nogle børn drikker så meget mælk, at det tager pladsen op for den egentlige mad. Disse børn kalder man for mælkedrankere.
De første 6 måneder vil det lille barn naturligt leve af mælk, men i takt med at barnet bliver ældre, begynder at spise mere og mere rigtig mad, så er det vigtigt, at mængden af mælk skrues gradvist ned. Hvis barnet gennem for lang tid lever mest af mælk, vil barnet kunne komme til at mangle vigtige næringstoffer - som naturligt indtages via en almindelig sund...
Fiskeolie og børn
Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.
Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.
Det er vigtigt at variere...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Det kan ikke siges for mange gange. Din bog om barnets søvn er helt fantastisk og hver gang jeg læser i den giver den mig ro i stedet for at stresse over at mit barn ikke nødvendigvis sover 16-20 timer i døgnet i en alder af 3 mdr, som man læser mange andre steder.
Hilsen mor til pige på 3 måneder




