Svar: Brystafvænning
Kære T
Det lyder rigtig hyggeligt at I to piger har kunne sove i samme seng, du har kunne amme og give din datter den tryghed og ro og I har nydt nærheden begge to. MEN, du har ret i at hun bliver ammet for meget - mælken fylder naturligt i maven og vil uden tvivl tage pladsen op for mere sufficient mad og det er vigtigt at få trappet amningen ned.
Der er ingen tvivl om at natamningen skal væk og det kan jeg forstå at du allerede har arbejdet på og det er lykkes uden større problemer. Det er også vigtigt at amningerne om dagen forsvinder, så hun der tilbydes rigtig mad - og du har fuldstændig ret i, at når hun kan undvære amning i vuggestuen, så kan hun naturligvis også derhjemme.
Så langt så godt ... den amning der skal væk nu er amningen kl. 7. Det er fint at du ammer tidlig morgen og på den måde lige trækker tiden inden I står op lidt ekstra, men når I så vågner og dagen egentlig skal starte, så er det ikke længere med amning, men med en portion grød. Det vil således være helt naturligt at du erstatter morgenamningen med morgenmad.
For at din egen krop kan følge med og din mælkemængde nedsættes naturligt uden at du risikerer at få brystbetændelse eller lignende problemer, så tænker jeg at det er vigtigt at nedtrappe netop som nu - fjerne natamning, fjerne amning om dagen, fjerne morgenamning.
Og hvad så nu ... Tja, din datter vil sandsynligvis have rigtig svært ved at forstå, hvorfor hun må ammes aften og ikke tidlig morgen og modsat ammes tidlig morgen og ikke aften - hun kender jo ikke klokken og vil naturligt blive frustreret, når du nægter hende det, hun har fået fra dig altid. Jeg tænker derfor ...
... at du sandsynligvis er nødt til at stoppe amningen helt.
Det betyder ikke at hun ikke stadig skal have nærværd, have den fysiske kontakt osv. for den har hun stadig brug for - men brystet og mælken behøver hun ikke.
Jeg synes ikke det er nogen god idé at introducere en flaske, det er at holde hende på et babystadie, hvor hun slet ikke hører til. Det anbefales at flasken stoppes omkring 1 års alderen, så at introducere en flaske nu, hvor hun er 1½ år - det vil ikke være ret godt.
Hun kan sagtens drikke af en kop og hvis hun har brug for mælk inden hun skal sove, så kan hun få lidt lun mælk af en kop - ikke af en flaske!
Samtidig skal du sætte dig med hende eller lægge dig med hende på din seng, som du plejer, men du skal læse en godnathistorie. I skal kigge på billederne sammen og dele den oplevelse, lade hende lytte til din stemme og finde roen derved. Hun skal ikke have bryst eller flaske, men skal stadig mærke at du er der for hende og føle sig tæt forbundet med dig - men det er med omfavnelse og godnatlæsning.
Du skal fortælle hende at det er slut - slå ud med hænderne, forklare "slut, der er ikke mere" og så holde fast i det. Fuldstændig ligesom når mælkekartonen på bordet er tom og skal smides ud, når maden på tallerkenen er spist op eller når bogen er læst og klappes sammen - så gestikulerer du med dine hænder og siger "slut" og sådan skal det også være med brystet.
Med den alder din datter har nu så skal du ikke forvente at hun siger fra, det er dig der skal tage den beslutning og føre det igennem. Jeg håber at du hermed har fået en god måde at få det gjort på :)
Rigtig meget held og lykke.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:
13. august 2025 | Amning | 13 mdr.
Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...
16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.
Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...
15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.
Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
24. februar 2025 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Min søn har nu faktisk hele sin levetid været vågen plus 10 gange...
Viden om børn:
Tandbørstning
For at undgå huller i tænderne skal barnet have børstet tænder, ligeså snart den første lille tand bryder frem.
Det er vigtigt at børste tænderne to gange om dagen - morgen og aften.
Gør det til en vane at børste tænderne hver dag og på et tidspunkt, hvor det passer ind i jeres rutiner - f.eks. om morgenen, når I står op, og om aftenen inden barnet skal i seng.
Brug en blød tandbørste, som passer til barnet alder. Børst både indvendig og udvendigt på...
Tilstoppet tårekanal
Mange nyfødte børn har en tilstoppet tårekanal. Barnet ser ud som om, at det har søvnklatter i øjenkrogen hele tiden, eller at øjnene konstant virker fugtige.
Tårekanalen er en tynd kanal, som løber fra den inderste øjenkrog til næsen. Det er bl.a. den, der får os til at snøfte, når vi græder.
Tårer er 'øjnenes sprinkleranlæg'. Tårerne løber i en konstant strøm fra øverste, yderste øjenkrog ned og renser øjnene. Øjenvipperne er en slags 'vinduesviskere', og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.