Brev:
Vil ikke have overgangskost

Hej
Vores datter er knap ni måneder gammel og vi har siden hun var omkring 4 ½ måned arbejdet med overgangskosten.
I starten fik hun diverse grødtyper suppleret med mme og vælling til natten. Det gik også nogenlunde, hun har aldrig spist ret meget ad gangen, hvis man sammenligner med andre børn vi kender.
De sidste par måneder har været ret trælse, når det kom til måltiderne. Vi forsøger at spise sammen med hende, men ofte vil hun kun have 4-5 teskefulde, eller fx 4-5 rugbrødshapser før hun bliver tvær og ikke vil spise mere. Vi har forsøgt med alverdens forskellige slags mad, brød, grød, grønsager, kød, fisk, i stykker eller most. Men ofte er mønstret det samme - hun spiser lidt, men vil så ikke have mere. Tit giver vi hende en flaske mme efter måltidet - for noget skal hun jo have at spise!
Vi synes bare at perioden med tilvænning fortsætter i en uendelighed og det giver også en dårlig stemning ved middagsbordet, når hun næsten altid bliver utilfreds.
Vi tilbyder hende noget at spise ca. 6 gange dagligt. En typisk dag kan være, øllebrød og flaske til morgen, flaske om formiddagen, brødhapser eller grød til middag, yoghurt med frugtmos eftermiddag og kartoffelstykker og grøntsager, kød eller grød til aften, evt. frugt til dessert. Hvor hun smager på det, men ikke spiser ret meget af hver ret. og så en flaske vælling inden sengetid.
Hun sover godt om natten, for det meste ca. 12. timer. Og hun virker også glad og oplagt om dagen, sprudler af energi og meget glad, livlig og nysgerrig (også ifølge vores sundhedsplejerske).
Hun vejer 8 kg - og har aldrig ...
... været en "sværvægter". Jeg er bare bekymret for om hun får nok at spise, hun bruger jo mere energi nu, hvor hun bevæger sig mere rundt.
Er det forkert at vi giver hende flaske efter et mislykket måltid? Burde vi tage en "kold tyrker", hvor hun skal lære at det er skemaden eller ingenting?
Det er efterhånden svært at holde motivationen, når der ikke rigtig er bedring/udvikling i sigte.
Hun skal starte i vuggestue d. 1. juni - her tænker jeg også på om hun så får noget at spise i løbet af dagen...
Man kan ikke undgå at tænke, hvad har vi mon gjort forkert i forløbet. Vi har til tider forsøgt at presse hende til at spise, sikkert en dårlig ide, men man bliver frustreret efter 4 måneder med forsøg... Vi ved at en god stemning er vigtig og det prøver vi skam også i hærdigt på at vise hende.
Nogle gange virker det som om hun slet ikke vil åbne munden, når vi nærmer os med noget mad - mistroisk på forhånd? Kan miljøforandringen i vuggestuen måske løsne op? Eller er det noget vi selv skal klare inden?
Håber du kan give et par gode råd, til hvordan vi kan få vendt den trælse stemning. Ved hun at flasken kommer, hvis hun bare siger nej, og burde den naturlige nysgerrighed ikke give hende lysten til at spise mad som vores? Vi prøver tit at give hende noget at vores mad, men det virker ikke bedre.
Egentlig håber jeg vel bare på at du kan berolige os med at nogle børn reagerer på denne måde og at det nok skal blive bedre med tiden.... Eller skal dette virkelig være fundamentet for hendes spisevaner gennem barndommen?
Mange hilsner fra en bekymret og utålmodig mor.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
Viden om børn:
Børneeksem
Børneeksem hedder også atopisk eksem eller dermatitis. Barnet får meget tør hud og hos de små børn kan eksemet sidde over alt på kroppen. Hos de lidt større børn sidder eksemen ofte i albuebøjninger og knæhaser.
Atopisk eksem kaldes børneeksem fordi det stort set kun rammer børn og ofte starter indenfor det første leveår. Hvis barnet har meget eksem og er generet af dette, vil det altid være en god idé at få barnet undersøgt, for at afklare om eksemen skulle hænge sammen med...
Lus hos børn
Rigtig mange familier oplever, at deres børn kommer hjem med lus, og det bedste du kan gøre er at kæmme dit barn. Kæmning gør du bedst således:
1. Først vasker du barnets hår almindeligt. Helt våde lus sidder stille, men hvis lusene er tørre eller kun let fugtige, så bevæger de sig rundt. Våde lus er derfor lettere at få fat i. Sæt barnet på en stol foran dig, så du sikrer dig en god arbejdsstilling. Det tager tid at kæmme hår.
2. Så kommer du en god portion balsam...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





