Brev:
Må hun overhovedet sidde nu?

Kære Helen,
Tusinde tak for dine svar, som jeg virkelig kan bruge.
Alma, vores datter, er nu 4 måneder og 10 dage og sidder selv. Hun kom for skade at gøre det allerede da hun var 3 en halv måned på skødet af mig på en cafe, hvor jeg blev helt bestyrtet og skyndte mig at tage hende op, for at udviklingen ikke skulle løbe helt af sted med os begge to. Vi har ikke tilskyndet det efterfølgende pga. hendes alder.
Hun ligger altid ned på maven eller ryggen og leger og hendes barnevogen er en sådan, altså hun ligger ned i den. Hun har siddet meget på skødet af os og har de sidste to måneder godt og vel yndet at stå på skødet eller maven af os. Hun rejser sig fra siddende til stående stilling bare ved at støtte sig til os med hænderne, og har gjort det et stykke tid også.
Men nu sidder hun altså. Hun holder balancen ...
... rimeligt godt, når hun sidder på sengen eller gulvet. Når hun sidder på skødet, så sidder hun også fint alene frit uden støtte og især hvis hun har en hånd eller to på bordet.
Mit problem er at jeg har læst at hendes ryg er alt for svag til det på nuværende tidspunkt. Jeg ved ikke om jeg skal træne det at sidde med hende, eller om jeg skal lægge hende pænt på maven og gemme det en måned eller to endnu.
Jeg synes hun er en rigtig stærk lille pige, med stor vilje og energi. Fra fødslen har hun taget vores hænder og fjernet dem meget bestemt, hvis de var steder, som ikke passede hende. Og nu er hun et energi-bundt uden lige, der bevæger sig hele tiden.
Men vi vil selvfølgelig ikke forcere hendes udvikling.
Min mor siger at jeg selv sad, da jeg var 4 måneder og 20 dage.
Hvad siger du til dilemmaet?
Kærlig hilsen,
Fie
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
21. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Opfølgning - Tilvænning af barnevogn/klapvogn
Kære Helen Et par opfølgende spørgsmål til mit tidligere brev. Min søn...
20. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Tilvænning af barnevogn og klapvogn
Kære Helen Min søn på snart 4 måneder er svær at putte til lur. Som de...
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
Viden om børn:
Gravid vitaminer
Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.
Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.
Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...
Kræsenhed
Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.
Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.
Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.
I må respektere at der er noget mad,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





