Annonce

Annonce

Svar: Graviditet og stress


23. september 2009

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Graviditet.

Kære bekymrede forældre

Et stort tillykke med at I venter jer - hvor er det dejligt, hvor er det bare skønt at det er sket så hurtigt og at timingen passer så godt ... for det må man jo sige at den gør, også selvom du har været stresset under specialeskrivning.

Vi ved alle at det ikke er godt at være stresset og du har sikkert også læst at stress i graviditeten kan påvirke barnet - det er sandsynligvis derfor du skriver.. :) MEN, min umiddelbare tanke er, at sandsynligheden for at jeres nye lille barn er påvirket er meget meget lille.

Du er jo ikke ret langt henne og de første uger af graviditeten går jo mest med frigørelse af æg, befrugtning af sædcelle, placering i livmoderens slimhinde og udviklingen af det man kalder embryo. Når man er 5 uger henne er embyoet ca 9 mm stort, moderkagen begynder at give næring og ilt gennem navlestrengen og embryoet ligner lidt en meget lille reje.

Det er naturligvis vigtigt at man passer på sig selv og giver barnet den bedste start på ...


Annonce

... livet - og det lyder som om at du her har tænkt dig om, selvom du ikke vidste du var gravid. Du har ikke drukket spandevis af kaffe, du har ikke drukket alkohol og du har taget gravitamin og har dermed også fået den folinsyre som netop er rigtig vigtigt i begyndelsen, for at forebygge at barnet fødes med f.eks. rygmarvsbrok.

At du har været stresset og haft travlt med opgaveskrivning, endda så travlt at du har tabt dig - ja det er naturligvis ikke ønskeligt, men tænk på hvor mange kvinder der kaster op i månedsvis i begyndelsen af en graviditet ... Tænk på alle de børn der bliver lavet i en 'brandert' ...


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

- Og tro så på at når den lille har sejret og du er blevet gravid trods din stressede periode, så må det være en stærk lille en :)

Kender du bogen - "Et barn bliver til" - den er netop kommet i en helt nyrevideret udgave, den burde du kigge på, den er helt fantastisk :)

Rigtig meget held og lykke med graviditeten fortsat, glæder mig til at følge dig og jeres lille familie :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Annonce

Viden om børn:

Kosttilskud - børn

Følgende kosttilskud anbefales til børn:

- D-vitamin tilskud gives til alle børn i alder 0-4 år. Der gives 10 mikrogram dagligt. Børn med mørk hud og/eller børn, som går klædt, så kroppen er tildækket om sommeren skal forsætte med D-vitamin gennem hele barndommen/livet.

- Calcium gives til børn, der har mælkeallergi eller til børn, hvor forældrene ikke ønsker at give deres barn mælkeprodukter. Der gives 500 mg dagligt fra 1 års alderen.

- Jerntilskud...

Læs mere i Babylex

Optøning af spædbarnsmad

Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:

- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.

- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.

- Mad som har været...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Du har efterhånden reddet mig nogle gange. Jeg er meget taknemmelig for din rådgivning, især nu hvor jeg befinder mig i udlandet og er mor til mit første barn, hvilket betyder, at alt er nyt.

Hilsen
Mor i udlandet


Annonce