Brev:
Får min søn nok mad?
Hej Helen
Jeg skriver til dig ang. min søn, der bliver 8 måneder d. 19, september, dvs. han nu er ca. 7½ måned. Han vejer ca. 10,5 kg. (vores vægt) og måler ca. 75 cm.
Min spørgsmål går på, om han får nok mad? Vi begyndte at introducere ham til grød, da han var 4 måneder, da han ikke blev mæt af amningen. Der var svingende succes med det, hvor han nogle dage spiste det meste og andre dage slet ikke ville have noget. Jeg stoppede med at amme, da han blev 6 måneder.
Efter han blev 6 måneder, er det begyndt at gå fremad, da han ikke længere nægter at spise maden. Han er tydeligt interesseret i maden og vil gerne smage på nye ting. Han er også interesseret i det mad, vi selv spiser og rækker ud efter det. Jeg er dog bekymret for, om han ikke spiser nok af maden. Jeg kan jo se på mine venners børn omkring samme alder, at de spiser meget større portioner end min søn.
Det er som om, han mister interessen for maden, når den værste sult er blevet stillet. Når han er færdig med et måltid, kan han sagtens drikke 200 – 270 ml. mme, hvilket får mig til at tænke, at han ikke er blevet mæt af den mad, han har spist.
Det skal lige tilføjes, at han er en meget glad dreng, der har let til smil og grin. Han er veltilpas det meste af dagen, og græder sjældent.
Hans plan for dagen ser således ud:
Vågner ca. kl. 7 – 7.30.
8 – 8.30 en lille portion havregrød med en most banan. Laver en portion af ½ dl. havregrød, hvor han de fleste dage spiser det halve. På en god dag spiser han det meste. Mælk eller vand i kop til.
9 – 9.30 en flaske mme 270 ml, hvorefter han puttes til lur i barnevognen.
12 – 12.30 bondebrød med forskelligt pålæg f.eks. leverpostej eller makrel. Har tidligere spist 1/2 stykke, men vil nu kun have 1/4. Får derfor også tilbudt fuldkornsgrød, som han spiser ca. 1/4-1/2 dl. af. Hertil får han agurke- og peberfrugtskiver, som han selv sidder og tygger på. Mælk eller vand i kop til.
13.30 – 14.00 ...
... en flaske mme 270 ml., hvorefter han puttes til lur i barnevognen.
15.30 – 16.00 tilbydes han små bidder frisk frugt med vand i kop til. Det er dog sjældent, at han vil have mere end et par bidder. Får også tilbudt en skorpe, han selv kan sidde og tygge på.
17.30 – 18.00 kartofler, gulerødder og andre grøntsager i små stykker med smør eller sovs til. Spiser ca. 50 – 80 g. Får en hjemmelavet kødbolle til, som han spiser det meste af. Smager endvidere et par bidder af vores aftensmad. Ca. 100 ml. mme til.
19.00 - 19.30 en flaske mme 270 ml., hvorefter han puttes til natten. Han sover hele natten og får derfor ikke mad igen før morgenmaden.
Jeg synes næsten, at vi har gjort alt, hvad vi kan, for at få ham til at spise mere. Vi har prøvet at give ham en flaske mme før morgenmaden, men det resulterede i, at han sad meget uroligt til morgenmaden og spiste end mindre portion end ellers.
Han har tidligere været meget glad for bondebrødet, og det er vores indtryk, at han rigtig godt kan lide, når han skal tygge på maden. Derfor undrer det os, at han er ved at miste interessen for det.
Om aftenen har han tidligere fået grøntsagsmos, men der spiste han om muligt endnu mindre end han gør nu, hvor han får grøntsagerne i små bidder med gaffel.
Vi passer på med ikke at presse ham, så når han begynder at blive utilfreds under spisningen, og ikke lukker munden op, så stopper vi med at give ham maden.
Jeg ved simpelthen ikke, hvad vi kan gøre mere. Jeg tænker bare på, at han jo snart bliver 8 måneder, og at hans mad jo mindre og mindre skal bestå af mælken, som han jo tilsyneladende er rigtig glad for. Endvidere skal han om ca. 2 måneder begynde i dagpleje, og jeg er derfor bekymret for, om han får noget at spise til den tid, da hun jo ikke har ressourcer til at give ham flere forskellige slags mad under et måltid. Er der noget vi kan/skal gøre anderledes?
Jeg håber derfor, at du kan hjælpe os?
På forhånd tak.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Har vi sprunget seperationsangsten over?
Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...
Viden om børn:
Insemination
Hvis man har problemer med at blive gravide, så kan man blive behandlet med Insemination.
Insemination er den enkleste fertilitetsbehandling og den kan hjælpe, hvis manden har lettere nedsat sædkvalitet.
Behandlingen foregår ved at man fører en portion sæd direkte ind i livmoderen. På den måde springes sædcellerne den første del af vejen til ægget over og chancen for graviditet er dermed større. Derudover bruger man en 'oprenset' portion sæd, det vil sige en mere...
Undertøj til børn
Bomuld er behageligt, suger sved og kan vaskes ved høj temperatur. Det kan være en stor fordel, så længe børn bruger ble, hvor det ikke kan undgås, at der af og til kommer urin og afføring i undertøjet.
I efterårs- og vintermånederne, kan det dog være en fordel at vælge undertøj af uld. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft. Det gør, at uld isolerer rigtig godt, og det hjælper derfor barnet med at holde varmen, når det f.eks. sparker dynen af om natten. Uld kan...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.