Annonce

Annonce

Svar: Olie i grød og grøntsagsmos


2. september 2009

Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Rikke

Det anbefales at man tilsætter hjemmelavet grød og mos 1 tsk. fedtstof for at sikre en høj energitæthed. Fedtet bør fortrinsvis være vegetabilsk, da det øger mængden af umættet fedt. Laves grøden på udelukkende modermælk eller modermælkserstatning, skal der intet ekstra fedtstof i grøden.

Fedt får vi især fra de fedtstoffer, som vi smører på brødet eller bruger i madlavningen og det vil ofte være smør, margarine og olier, ligesom der også er fedt i mælk, surmælksprodukter, ost osv. ligesom der også er fedt i kød, fisk og forskelligt pålæg.

Det er vigtigt at man giver sit barn lidt af alle typer fedtstof og altså ikke kun giver sit barn olier. Selvom de vegetabilske produkter som planteolie og plantemargarine er gode og vigtige, så har barnet også brug for de animalske fedtprodukter og når din dreng bliver 6 måneder, vil det således være rigtig vigtigt at han får lidt kød og især fisk i sin grøntsagsmos. Netop fisk indeholder meget vigtige fedtstoffer, som man skal være opmærksom på at give sit barn :)

Personligt synes jeg at en grød smager bedst med en smørklat eller et blandingsprodukt, for mig er det ligesom en risengrød ville smage forkert, hvis der var noget olie i midten i stedet for en smørklat ... Men i grøntsagsmos kan det være en god idé at bruge olie, netop for at få forskellige typer fedtstof ind i kosten.

Jeg vil anbefale dig at læse TÆNK's test af helseolier, der netop er kommet i september udgaven 2009, hvor de ser på og vurderer en masse helseolier og får nogle anerkendte forskere til at gennemgå ...


Annonce

... dokumentationen for helseoliernes reelle virkning.

Fedtstof er vigtigt til små børn, men TÆNK's test viser faktisk at nogle produkter, har en så høj anbefalet daglig dosis, at der er risiko for, at fedtindholdet i kosten stiger over de officielle anbefalinger og selvom børn skal have fedt, så skal de naturligvis ikke have for meget. Det kan ikke nytte noget at fedtmængden fylder så meget, at det tager pladsen op for de øvrige vigtige næringsstoffer som vitaminer og mineraler. Børn har brug for en korrekt sammensat kost og en varieret kost.

Som udgangspunkt vil jeg anbefale dig at bruge de olier og fedtstoffer du normalt har i hjemmet og veksle mellem de forskellige. De kan være rapsolie, vindruekerneolie og olivenolie - ligesom det kan være smør, kærgården, bakkedal eller lignende.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Og så skal du som sagt sikre din dreng de vigtige fiskeolier DHA og EPA ved at give ham fisk i grøntsagsmosen, når han bliver 6 måneder gammel - og på rugbrødshapserne, når I når dertil.

Med hensyn til frugtmos, så ville jeg se tiden lidt an. Fra 6 måneders alderen vil du kunne begynde at give ham lidt frisk frugt, det kan være f.eks. en appelsinbåd, som han kan sidde og sutte på og suge saften lidt ud af og stille og roligt vil han naturligt således ofte begynde at spise lidt frugt. Frugt skal og bør være en del af en varieret kost - det plejer dog ikke at være et problem at få børn til at spise frugt og bær - så se tiden lidt an og mon ikke interessen så kommer stille og roligt :)

Håber du hermed er hjulpet videre på vej, fortsat held og lykke!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ekstra væske baby

Børn, der får flaske, kan i visse perioder have behov for at få ekstra væske. Det kan være ved sygdom med feber, eller i særligt varme sommerperioder.

Nogle gange vil barnet vise behov for en ekstra flaske mælk, og det er helt fint. Børn der får flaske skal have lov til at selvregulere deres behov. Men andre gange vil det være fint at tilbyde væsken som vand. De første 4 mdr. skal vandet koges. Derefter kan barnet få vand fra hanen, med mindre man har privat vandboring.

Læs mere i Babylex

Forkælelse - forkælede børn

Små børn kan kun fortælle dig, at de har brug for din hjælp ved at græde. Et lille barn kan ikke på anden måde give udtryk for, at det har behov for at blive taget op, blive skiftet, få mad, blive pludret med, krammet osv.

Derfor skal du altid reagere, når det lille barn græder. Det er en skrøne, at børn udvikler deres lunger, ved at få lov til at græde. Og det er heller ikke korrekt, at man forkæler et barn ved at reagere på dets gråd, tværtimod.

Små børn kan ikke...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tak for dine sidste meget brugbare svar – de har været en rigtig god hjælp og inspiration i hverdagen. Så tak for det!

1000 tak for en super brevkasse – glæder mig altid til at høre dine tanker og svar.

Kærlig hilsen den glade mor.


Annonce