Annonce

Annonce

Brev:

Jerntilskud? - 7 mdr.


2. september 2009

Alder:
7 mdr.

Jerntilskud? - 7 mdr.

Kære Helen,

Mikkel er nu 7 måneder, og han skal nu til at passes af far, som tager tre måneders barsel, imens jeg starter på arbejde igen (Pyh...).

Mikkel er en rigtig glad og mild dreng, og han trives rigtig godt! Han er blevet super god til at spise, hans mave er ved at være i orden, han øver sig rigtig meget på at kravle, og han vokser fint og er bare en rigtig dejlig dreng :o)

Jeg ammer ham stadigt (kl. 4.00 / kl. 7.00 / kl. 15.00 / kl. 19.30 og nogen gange omkring middag). Han NÆGTER at tage flaske!! Han bliver fuldstændig vild og skriger, så han næsten ikke kan trække vejret. Og det er ligegyldigt, om det er mig eller far der giver ham flasken, eller om det er MME eller min egen mælk der er i flasken - han vil bare ikke... Så det har vi altså droppet igen. Så nu får han vand, og nogen gange MME med lidt sødmælk i, i en kop når han spiser, men det er jo begrænset hvor meget han drikker. Derudover har han en lille drikkedunk med vand i, som han drikker af løbende igennem dagen. Og det fungerer egentligt meget fint.

Men... Mit spørgsmål går så på: Hvordan får vi givet ham nok MME? Jeg vil jo gerne op på de 400 ml, så jeg kan undgå jerntilskuddet. Har læst at det slet ikke er i alle lande, at man giver jerntilskud. Bl.a. fordi det kan hæmme væksten (min mand og jeg er ikke de højeste, så det vil vi jo helst undgå), og det kan også give hård mave (hvilket vi i forvejen har bøvlet rigtig meget med).

Mikkels dagsrytme ser således ...


Annonce

... ud pt.:

kl. 4.00: vågner og bliver ammet, og sover så videre

kl. 7.00: vågner og bliver ammet, og så står vi op

kl. 8.00: Morgenmad - havregrød med frugtmos + vand eller sødmælk i kop

kl. 9.45 - 12.00: formiddagslur

kl. 12.30: frokost - flerkornsgrød med frugtmos eller kartoffelmos med grøntsager (broccoli, gulerødder osv.) + vand eller sødmælk med MME i kop. Nogen gange ammer jeg ham her, hvis han ikke har spist så meget. Men denne amning er vi jo nødt til at skære væk nu, hvor far skal gå alene med ham.

kl. 14.30 - 17.00: Ammes og puttes til eftermiddagslur. (vi er nødt til at rykke amningen til når han vågner, for jeg er først hjemme fra arbejde kl. 15.30)

kl. 17.00: lille snack - som regel lidt frisk frugt eller frugtmos + vand i kop

kl. 18.30: aftensmad - kartoffelmos med grøntsager og kød + vand eller sødmælk med MME i kop. Som regel frugtmos eller frisk frugt til dessert.

kl. 19.30: Ammes og puttes i seng

kl. 24.00: Vågner og får lidt vand, og sover videre

Jeg har hidtil lavet mosen på vand og så puttet en smørklat i. Men er nu begyndt at lave det med MME i stedet. Vi har derudover mest brugt købegrød, men vil gerne gå over til at lave det selv, så jeg har købt en masse forskellige gryn. Kan jeg så ikke bare lave grøden på ren MME? Og bliver det nok i løbet af dagen? Eller er jeg nødt til at gå igang med det jerntilskud, som jeg så gerne vil undgå?

På forhånd tak for hjælpen :o)

Kærlig hilsen
Karina

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fostervandsprøve

En fostervandsprøve er en prøve af fostervandet. Denne prøve kaldes også for amniocentese. Når man tager en fostervandsprøve, så er det primært for at undersøge fostervandet for celler, der med ret stor sikkerhed kan fortælle, om fosteret har en kromosomfejl eller kendte arvelige sygdomme.

Fostervandsprøve tages først omkring 16. graviditets uge, da der først på dette tidspunkt er fostervand nok til, at fosteret kan tåle, at man tager de 15-20 ml fostervand ud, som skal bruges...

Læs mere i Babylex

Præmature allergidisponerede spædbørn

Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.

Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.

Det vides ikke, hvor længe det er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Hvor er det skønt at jeg kan skrive til dig og tak for dine altid fyldestgørende og indlevende svar - det savner jeg meget fra min egen sp!

Mange hilsner
Rikke, mor til dreng på 5 måneder


Annonce