Annonce

Annonce

Brev:

Madmængde, temperament, sprog mv.


31. august 2009

Kategori:
Alder:
14 mdr.

Madmængde, temperament, sprog mv.

Hej Helen.

Anabell er nu begyndt at gå og er blevet et lille menneske og ikke en baby :o) Hun er 79 cm og vejer 10.5 kg. Det går rigtig fint med hende, men har alligevel et par spørgsmål.

1. Maden, hun spiser for tiden ret godt, men hvor meget skal hun have lov til at spise? Skal vi stoppe hende eller bare lade hende spise til hun selv stopper? Jeg plejer gerne at stoppe hende når hun begynder at lege med maden, hvis hun så siger nej får hun maden igen hvis hun sidder pænt. Er det okay?

2. Hun er blevet en rigtig lille dame med vilje og temperament, aner ikke hvor hun har det fra ;o) Når hun ikke får sin vilje smider hun sig ned på gulvet og græder. Hvordan håndtere vi det bedst? Det går somregelt hurtigt over, plejer gerne at distrahere hende med noget andet eller ignore hende?

3. Hun er vældig utålmodig når ...


Annonce

... hun leger med noget der kræver lidt af hende. Hvis hun f.eks. leger med duplo og klodserne ikke sidder fast første gang hun presser den ned over bliver hun gal, hviner og smider den væk. Hvordan håndtere jeg den situation bedst?

4. Hvor meget kan jeg forvente af hende sprogligt? Hun snakker helt vildt, men det er mest lyde. Hun kan sige hej, nej, ja, så, but (sut) og bar og lidt andre lyde for bestemte ting, er det for lidt hendes alder taget i betragtning?

Hvor lang tid vil hun forresten kunne være uden os nu med hendes alder? Vi har talt om et par dages storbyferie, eller vil det være for meget for hende, og hvor længe skal vi vente til vi kan være væk fra hende i flere dage af gangen.

Glæder mig til at få svar på alle mine spørgsmål, vi har pt. ingen sundhedsplejerske vi får besøg af.

Med venlig hilsen
Charlotte

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

8. juli 2025 | Opdragelse | 15 mdr.

Indkøring i dagpleje - 15 mdr.

Kære Helen Min søn på 15 måneder er for en uge siden startet i dagpleje....

Læs hele brevet og Helens svar


5. juli 2025 | Opdragelse | 15 mdr.

Slår hundene

Hej Helen Jeg har et helt konkret problem herhjemme lige nu, og det er at...

Læs hele brevet og Helens svar


18. juni 2025 | Opdragelse | 13 mdr.

Vil ikke spise (selv), sidde i højstol eller i bad

Kære Helen, Vi har lidt forskellige udfordringer som vi har forsøgt at...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2025 | Opdragelse | 16 mdr.

Far på turnus-job

Kære Helen Min mand har fået nyt job og skal arbejde på turnus (14 dage ude...

Læs hele brevet og Helens svar


23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Problemer med rytme og dagslure

Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Mellemmåltider børn

Børn har brug for at få 3-4 mellemmåltider i løbet af dagen. Børn over 1 år bevæger sig ofte meget og mellemmåltiderne sikrer deres energibehov. Derfor skal mellemmåltider også være sunde.

Mellemmåltiderne vil ofte ligge formiddag, eftermiddag, før aftensmaden og som godnatmåltid.

Mellemmåltider kan være:
- Grovbolle f.eks. havregrynsboller, eller grovbrød med lidt frugt
- Rugbrødssnitter med smør, ost, frugt
- Frisk frugt, råkost,...

Læs mere i Babylex

Pusleplads til baby

Der er flere tusinde gange, du skal skifte dit barn, hvis det bruger ble i ca. tre år. Sørg derfor for at indrette en god pusleplads - altså et sted hvor barnet ligger trygt og godt, og hvor du ikke får ondt i ryggen af de mange bleskift.

- Sørg for at puslepladsen passer i højden til den person, som hyppigst skifter barnet.

- Sørg for at have alt, hvad du skal bruge inden for rækkevidde. Når dit barn ligger på puslebordet, må du af sikkerhedshensyn ikke gå fra...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen!

Jeg er godt nok glad for at jeg kan skrive til dig, jeg udnytter det i fuld stil!!

Tak for dine mange gode svar. Jeg elsker dem!

Hilsen Sophie, mor til pige på 9 måneder


Annonce