Annonce

Annonce

Svar: Mad og ændret søvnrytme


24. maj 2004

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Freyas mor

Det er jo altid svært at vurdere, hvormeget væske ens barn får, når man ammer, så derfor må du gå ud fra det hun viser dig. F.eks. er det et godt tegn at bleerne fortsat er våde. Derudover så er det naturligvis vigtigt at hun fortsat vokser og tager på som hun skal,- det er også et tegn på at hun får, hvad hun har behov for.

Din beskrivelse af at hun får grød to gange dagligt, samt bliver ammet hver 2 time, lyder umiddelbart som om at hun burde være dækket godt ind. Du skriver at hun dier meget kortvarrigt. Det kan være tegn på at hun enten spiser meget hurtigt eller at hun simpelthen dier for at slukke tørsten. Ved at sutte kortvarrigt får hun jo den vandholdige mælk.

Hvorvidt hun fortsat skal tilbydes brystet i forbindelse med et grødmåltid, afhænger af, hvad der er hendes behov. Hvis hun spiser så meget grød at hun slukker tørsten efterfølgende, så kan du i stedet for tilbyde hende lidt vand af en kop. Princippet er jo at jo mere hun spiser af den mere faste føde, jo mindre spiser hun ved dig. Det plejer dog at regulere sig selv fint ind.

Din datter er jo kun lige 5 mdr. så derfor skal hun også fortsat have lov til at die, som hun har behov for. Man kan dog sige, at den beskrivelse du giver, hvor hun småsover i løbet af dagen, måske hænger sammen med at hun ofte er ved brystet. Altså at hn falder i søvn, når hun dier hos dig? Hvis det er tilfældet kan det godt være en god idé at du forsøger at amme lidt mindre hyppigt, altså går over til at amme hver 3-4 time i stedet for hver anden time. Også i håb om at hun så tager lidt mere fra, når hun bliver lagt til.

I overgangsperioden kan ...


Annonce

... afføringsmønsteret ændre sig meget. Jo mere skemad, jo mere afføring er der ofte også, men hvis hun trives og ikke har hård mave eller andre problemr med sin afføring, så sker der ikke noget ved at hun f.eks. kun har afføring hver 2. dag.

I forhold til hendes alder, så er hendes sovevaner normale. Forstået på den måde, at hun i princippet skal have lov til at sove, når hun er træt. Du kan dog godt med den alder hun har begynde at indføre lidt mere faste soverutiner, og forsøge at putte hende til mere fast tid, hvor hver dag ligner hinanden. Det genkendelige giver tryghed og det ville være godt, hvis hun fandt roen til at kunne sove lidt længere. Et barn på omkring 4 mdr. vil ofte have behov for 3 lure, hvor et barn omkring 6 mdr, ofte nok kan nøjes med to lure dagligt. En lur på 1½-2 timer x 2 dagligt lyder fint i forhold til hendes alder, men igen sover nogen børn jo mere og andre mindre.

Din datters ændrede søvnvaner kan både hænge sammen med at hun er begyndt at få noget mere fast føde, som bliver optaget bedre og giver hende mere mæthed i maven. Men det kan også tænkes at hun har fået en infektion et eller andet sted. Dette også sammenholdt med at du fortæller at hun nu er begyndt at gylpe. Tandfrembrud, kan naturligvis også give urolig søvn.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Hvis hun får ondt for tænder, så kan man hos lægen få en recept på noget der hedder 'Dolodent' som er lokalbedøvende. Det kommes på med en fingerspids eller en vatpind og det er vigtigt at man kun kommer det på gummerne. Hvis banet får det på tungen eller over i svælget, bliver dette også bedøvet, hvilket jo er yderst uhensigtsmæssigt.

Fortsat held og lykke med hende.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.

Putning - falde i søvn selv

Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.

Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Undertøj til børn

Bomuld er behageligt, suger sved og kan vaskes ved høj temperatur. Det kan være en stor fordel, så længe børn bruger ble, hvor det ikke kan undgås, at der af og til kommer urin og afføring i undertøjet.

I efterårs- og vintermånederne, kan det dog være en fordel at vælge undertøj af uld. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft. Det gør, at uld isolerer rigtig godt, og det hjælper derfor barnet med at holde varmen, når det f.eks. sparker dynen af om natten. Uld kan...

Læs mere i Babylex

Navn - navngivning

Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.

Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det kan ikke siges for mange gange. Din bog om barnets søvn er helt fantastisk og hver gang jeg læser i den giver den mig ro i stedet for at stresse over at mit barn ikke nødvendigvis sover 16-20 timer i døgnet i en alder af 3 mdr, som man læser mange andre steder.

Hilsen mor til pige på 3 måneder


Annonce