Svar: Knopper på penis - 15 år
Hej med dig
En del mænd søger læge, fordi de frygter at have fået condylomer, som viser sig at være nogle naturligt forekommende, små horntappe, der hedder spiculae glandis. De sidder på volden af penis og i furen bag den. De kræver ingen behandling.
På kønsorganerne hos både kvinder og mænd sidder også nogle talgkirtler som, især hvis der er ophobet talg i dem, danner en lille knop. Det er også helt normalt og ufarligt.
Det der hedder condylomer, er en seksuelt overført sygdom. De kan være hvide eller lyserøde og ...
... varriere meget i størrelsen. Hos mænd sidder condylomer oftest på indersiden af forhuden eller i furen bag volden på penishovedet. De kan også sidde lige ved urinrørets åbning. Condylomer skal behandles.
Hvis du er i tvivl om, hvad det er du har, så bør du gå til lægen også selvom det ikke er så rart. Lægen vil ikke finde det mærkeligt eller pinligt, og han har i øvrigt tavshedspligt, så du kan roligt tage derhen. Hvis du har et problem med din nuværende læge, står det dig jo frit for at vælge en anden (mand eller kvinde).
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Viden om børn:
Tun og børn
Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.
Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.
Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...
Sexliv
Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.
Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.
Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


