Brev:
Falde i søvn selv - 7 mdr.

Hej Helen,
Tusind tak for dit meget hurtige svar ved mit forrige spørgsmål.
Jeg har det heldigvis bedre og jeg kunne nøjes med at tage medicinen 1 gang. Så efter at have malket ud i et døgn osv., kunne jeg fortsætte med at amme min dreng dagen efter.
Jeg har et spørgsmål til dig vedr. søvn.
Hvordan lærer vi vores dejlige dreng på 7 mdr. (snart 8 mdr.) at falde i søvn selv? Min mand og jeg er ikke tilhængere af at han skal græde sig i søvn, så hvordan griber vi det bedst an?
Både hvad angår om aftenen i egen seng, samt i barnevognen om dagen. Om aftenen falder han i søvn ved at jeg/vi ligger ved siden af ham og han derved kan putte sig ind til os, mens han nulrer mit øre (er nu meget hyggeligt ;o) Og om dagen skal vi enten gå en tur, hvor han sidder op indtil han bliver træt, eller så skal han trilles i barnevognen frem og tilbage.
Indenfor ...
... en måneds tid starter vores dreng i vuggestue og vi ville jo gerne lære ham at falde i søvn selv inden da, for jeg kan ikke bære tanken om at de bare lader ham ligge og græde indtil han sover.
Lige for tiden sover han dog ikke særlig meget om dagen. F.eks. springer han nogle gange formiddagsluren helt over (sover måske max. 15 min.). Og så sover han ikke før ved 14-15 tiden og her kan luren vare mellem 1 til 2 ½ time.
Vi har mistanke om at der er flere tænder på vej, da han blandt andet stadig er meget kritisk mht. skemaden. Det er stadig meget få ting, som han gider spise. Samtidig er det ved at være længe siden vi har oplevet ham sidde og spise maden med stor begejstring. Er det bare en periode og er det meget almindeligt det kan gå lidt op og ned?
Glæder mig til at høre fra dig. Og hvor er jeg glad for at sådan én som dig findes ;o)
Knus fra
Anja
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.
Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...
24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...
23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
Viden om børn:
Ruske
Lige meget hvor meget og hvor længe et barn græder, så må man aldrig begynde at slå eller ruske det. Et spædbarn som ruskes, kan få blødninger i hjernen og det kan medføre hjerneskade eller død.
Søg altid hjælp hos familie, venner, læge eller andre, hvis du oplever at dit barns gråd går dig så meget på, at du kan komme til at slå eller ruske dit barn. Det er vigtigt at søge hjælp! Og det er vigtigt at du taler med en du har tillid til og fortæller åbent og ærligt om, hvordan du...
Vådservietter baby
Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.
Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.
Overvej også, om...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dine dejlige, fornuftige svar. De passer så godt til mit temperament, og det giver altså ro i sjælen at høre fra dig. Mange gange hjælper det også at få sat ord på sine bekymringer.
Jeg finder mange gode råd i dine tidligere svar til andre forældre. Jeg kan nogle gange føle mig som verdens dårligste mor, når ingenting vil lykkes. Derfor trøster det mig, når jeg kan læse, at jeg ikke er den eneste, der har problemer med de kære børn. Så føler jeg mig ikke så alene.
Tak fra Lis, mor til datter på 4 måneder





