Annonce

Annonce

Brev:

Svær alder - 2 år


18. august 2009

Kategori:
Alder:
2 år

Svær alder - 2 år

Hej Helen,

Mine tvillinger bliver nu snart 2 år, og det er jo som bekendt en alder med visse udfordringer. For tre uger siden skiftede vi tremmesengene ud med juniorsenge, da de var begyndt at kravle ud af sengene. De var ikke gode til at sove før, men nu er det værre end nogensinde.

Den ene dreng (A) har været igennem den værste selvstændighedsalder og er egentlig en rigtig nem dreng, undtagen når det gælder putning til at sove. Han sover normalt 1½ time i vuggestuen fra ca. 12 til 13.30, men han er utrolig svær at få i seng om aftenen. Han virker ikke træt overhovedet. Han snakker og leger og synger i op til 1½ time, og det ender med at han først sover ca. 20.45 (vi starter med at lægge begge børn kl. 19.30) og sover til kl. 7, dvs. alt i alt får han ca. 11½ times søvn i døgnet. I dag sov han slet ikke nede i vuggestuen på trods af sine kun 10 timers søvn i nat - han var ikke træt. Og han holdt alligevel ud til kl. 20 her til aften. Skal vi bare acceptere, at hans søvnbehov kun er på ca. 11 timer i døgnet? Han virker sjældent træt eller i søvnunderskud.

Den anden dreng (B) har meget store søvnproblemer. Han sover også 1½ time i vuggestuen (falder i søvn der uden problemer), men er meget længe om at falde i søvn om aftenen. Man skal enten ligge helt nede ved ham eller sidde op med hans hoved i skødet, og så falder han i søvn efter ½-1½ time. Herefter kan man forsigtigt lægge ham i sengen og liste ud, men cirka en time senere vågner han og nægter at ligge i sin seng og overhovedet være på værelset. Han flipper fuldstændig ud, indtil vi lægger ham i vores egen dobbeltseng eller i sofaen foran fjernsynet, hvor han enten falder i søvn eller bare ligger og kigger, ...


Annonce

... indtil vi går i seng og tager ham med os.

Vi er jo nødt til at få ham ud af værelset, når han sådan flipper ud, for at han ikke vækker sin bror. Vi bruger hele aftenen hver aften for tiden på at få børnene til at falde til ro, falde i søvn, falde i søvn igen osv., og vi er så trætte.

Ingen af børnene har nogensinde været gode sovere, og de har aldrig sovet igennem. Som du nok kan forestille dig, er vi trætte efter to år uden en ordentlig nattesøvn, og for tiden er overskuddet helt væk, da vi ikke har noget tid for os selv.

Dreng B er også meget svær at få til at sidde ved bordet og spise for tiden. Han vil op og sidde på skødet af mor, før han vil spise noget som helst, og han nægter at sidde i sin stol (trip trap stol uden bøjle). Han går tit i seng uden aftensmad for tiden, fordi vi ikke synes, at han skal sidde på skødet og spise. Hvis jeg nægter at tage ham op på skødet, løber han ned gennem stuen skrigende og grædende, og dette udspiller sig til alle måltider herhjemme.

Vi er så trætte og underskudsramte, og vi er desperate for at få hjælp. Vi har søgt rådgivning om deres søvn forskellige steder (hos dig, på nettet og i bøger), men intet har virket. Alt er sværere, når man har to børn med lige massive søvnproblemer, der vækker hinanden. Oveni det kommer B's raseri ved måltiderne, så vi ved snart ikke længere, hvad vi skal gøre. Jeg ved, at mine børn har brug for søvn til at fordøje dagens indtryk, men i øjeblikket sover de kun ca. 11 timer i døgnet - er det ikke for lidt?

Jeg beklager det lidt rodede brev, men jeg har dreng B liggende ved siden af mig grædende, han vil som sædvanlig ikke sove (det er aften kl. 21.15).

Med venlig hilsen
en træt mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

13. august 2026 | Opdragelse | 22 mdr.

Fra enebarn til søskende

Kære Helen Nu er der ikke længe til at der dukker en lillebror op hjemme...

Læs hele brevet og Helens svar


30. juli 2026 | Renlighed | 21 mdr.

Pottetræning - 21 måneder

Kære Helen Vores søn på 21 måneder har netop haft en længere periode hvor...

Læs hele brevet og Helens svar


10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år

2 år og søvn

Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.

Lur og sovetid aften

Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...

Læs hele brevet og Helens svar


25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.

Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen

Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Proprioceptive sans

Der er 3 sanser, som er fundamentet for barnets motoriske udvikling, og som er helt centrale for barnets evne til at bearbejde og bruge sine sanser og de sanseindtryk, som barnet møder i hverdagen: Det er vestibulærsansen, taktilsansen og den proprioceptive sans.

Den proprioceptive sans kaldes også muskel-ledsansen, stillingssansen og den kinæstetiske/bevægelsessans. Denne sans er kroppens evne til at opfatte bevægelse, muskelkraft, kropsstilling, og det sker ved hjælp af...

Læs mere i Babylex

Babyalarm

Babyalarmer kan give et fingerpej om at det lille barn sover godt eller er ved at vågne, men babyalarmer kan ikke bruges som babysitter og når man bruger en babyalram skal man altid tjekke sit barn ved selv at se på det.

Der er stor forskel på kvaliteten af de alarmer, der er på markedet og priserne svinger fra få hundrede kroner til langt over 1000kr.

De trådløse og batterikrævende alarmer er de mest populære i Danmark, fordi danske børn ofte sover udenfor. Vælger...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak! Jeg bliver simpelthen nødt til at fortælle dig, hvor stor en omvæltning dit seneste svar har gjort for vores familie.

Med min korte beskrivelse af vores liv, har du simpelthen set noget vi ikke har set; at hele vores dag bare er en lang irettesættelse af vores søn. Vi var simpelthen kommet ind i en skæld-ud-spiral; skæld-ud medfører mere skæld-ud. Vi blev opmærksomme på at vi begge to tog en dyb indånding inden vi gik ind af hoveddøren, for nu vidste vi skulle ind og skælde ud. Frygteligt, at vi ikke har kunne se at det ikke var en umulig unge, men en umulig måde at tackle ham på!

Så vi besluttede i samme øjeblik vi læste dit brev at vi kun ville snakke med vores søn og slet ikke skælde ud. Selvom det kræver lidt tålmodighed, så er det bare helt vildt hvad det har gjort. Han har simpelthen været så sød og vi har hygget os så meget de seneste dage. Han er selvfølgelig ikke et dydsmønster:-) men måden vi tackler det på nu er, gør at konflikten er lynhurtigt overstået og der bliver færre af dem.

Vi er jo i virkeligheden en familie med stort overskud, med et nært og følsomt forhold til vores drenge. Vi er bare kørt ud af et helt forkert spor og det var dig der skulle åbne vores øjne.

Tusind tak, Helen! Også en hilsen fra min mand, som iøvrigt sidder med tårer i øjnene hver gang han læser svar fra dig :-)

Med venlig hilsen
En familie på fire


Annonce