Annonce

Annonce

Svar: Bange for at komme i bad


18. august 2009

Kategori:
Alder:
2 år, 5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Hej med dig

Uha - termin i dag, hvor spændende :)

Det er meget normalt at børn i perioder bliver bange for forskellige ting og vand er en af dem. Det er således normalt at børn i løbet af deres naturlige udvikling pludselig ikke vil i bad, fordi de er bange for vandet ...

Det er fint at I har forsøgt med bruseren, men det er nok for voldsomt for hende. Den har hun slet ikke mulighed for at styre, vandet sprøjter bare ud og så er lyden ofte høj - samtidig bruges bruseren jo ofte til hårvask, at få sæben vasket godt ud af håret, hvilket naturligt kan virke voldsomt på børn.

Det er derfor nok den bedste løsning at bade hende i baljen eller i et lille badekar og i første omgang er det meget vigtigt at du kun kommer en lille smule vand i. Det er vigtigt at hun gøres fuldstændig tryg.

Du skal sørge for at hun har nogle bøtter, vand-legetøj, en dukke osv. som hun kan bade med og det vil være rigtig godt, hvis hun også har en lille vandkande med i bad. Den kan man jo hælde vand ud af og det skal udnyttes.

Først skal hun lege og være tryg og det er vigtigt at du ikke presser hende, men at hun oplever at det faktisk er okay at sidde i badekaret, det behøver ikke være farligt eller ubehageligt. Dernæst skal du prøve at opfordre hende til at hælde lidt vand på sige selv, vand på armene, benene, på navlen og lidt i håret, lad være at fokusere på om der kommer vand over det hele eller hvor præcist og grundigt det er - bare ros hende for det hun gør.

Stille og roligt kan du så spørge om du må komme lidt vand i hendes hår, stadig ingen sæbe, bare lidt vand og når hun efter et par gange har oplevet at det går faktisk okay, så kan du få lov til at komme en lille smule sæbe i håret, så det bliver ordentligt rent. Du kan også stille og roligt få lov til at komme lidt ekstra vand i karet, måske imens ...


Annonce

... hun sidder der, så hun kan mærke at der kommer lidt lunt i og det er dejligt.

Så stille og rolig fremgangsmåde, ikke presse hende unødigt, fokusere på at hun skal opleve det at komme i bad som noget okay og rart.

Med hensyn til at tingene skal gå efter hendes hoved og hun prøver flere og flere grænser, så hører dette jo alderen til og det gør bestemt ikke tingene lettere at mor er højgravid og der er stor fokus på den kommende baby. I skal derfor overveje meget hvilke kampe I tager og hvorfor tingene bliver til kamp ... Nogle gange handler det jo om at vi måske forventer lidt for meget at den ældste, stiller for mange spørgsmål, beder hende tage stilling til for mange ting og når man er 2½ år, så kan man slet ikke rumme alt dette: "Hvilken bluse vil du have på?", "Kan du gå ud og tage dine sko på?", "Vil du have æble eller banan", "skal du have en ren ble?" osv. osv.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Prøv at lade være med at spørge for meget og tag i stedet nogle beslutninger for hende. Læg det tøj frem, som hun skal have på og læg det, så hun forholdsvis let kan tage det på selv. Vær parate til at hjælpe, når hun har brug for det, stil jer til rådighed.

Giv hende en tallerken med forskellige valgmuligheder, spørg ikke om hun vil have det ene eller det andet, men lad hende vælge ud fra det der er på tallerkenen.

Skal hun have en ren ble, så spørg hende ikke, men tag hende i hånden og sig "Kom vi skal lige ind og skiftes", protesterer hun så lav sjov med hende og få noget positivt ud af situationen "nå, din lille bøllespirer, skal du drille, skal du .. pas på, så kommer jeg efter dig.." så hun oplever situationen som sjov og mærker jeres fysiske tilstedeværelse på en god måde og ikke som en kamp.

Rigtig meget held og lykke fortsat, - rigtig meget held og lykke med den forstående fødsel og rigtig god weekend.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.

Svære afleveringer i vuggestuen

Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.

Gråd og ulvetime

Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.

Bekymring omkring adfærd

Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rødbede

Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.

Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.

Læs mere i Babylex

Gråd og børn

Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.

Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.

Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dit svar angående min datter, som græd sig selv i søvn. For første gang i lang tid havde jeg en rigtig god fornemmelse i kroppen efter at have læst dit svar. Jeg kunne mærke, at du fik sat mange af de rigtige ord på situationen.

Tak fra Sanne, mor til pige på knap 4 måneder.


Annonce