Annonce

Annonce

Svar: Sult og gråd


17. august 2009

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Mette

Som udgangspunkt kan du ikke overfordre din dreng med brystet, med den alder han har nu. Hvis han vågner og græder og det virker at lægge ham til brystet, så skal du lægge ham til :)

Det er også sådan at din mælk består af flere forskellige dele, man oplever det naturligvis ikke, når man ammer sit barn, men hvis man malker ud, så vil man kunne se at mælken ser forskellig ud alt efter om det er den første del som kommer, den midterste del eller den sidste del af mælken.

Den første del af mælken ligner lidt skummetmælk, den er tynd og vandholdig og den slukker tørsten. Den midterste del af mælken ligner lidt mere letmælk, den er mere hvid og samlet i konsistensen og den sidste del af mælken ligner lidt mere fløde, den er tykkere og ofte lidt mere gullig i farven. Når man malker ud og mælken står i en flaske, så kan man se at fløden lægger sig på toppen af flasken, som en fedtkant.

At mælken består af flere dele er meget praktisk, det gør nemlig at barnet kan få både vækske og mad. Nogle gange vil barnet derfor melde sig efter kort tid, die kortvarig og falde til ro - og så handler det ikke om pjat eller hygge, men om at barnet er tørstig og netop ved at die kortvarigt og få den første vandholdige mælk så får barnet slukket tørsten. Andre gange dier barnet så længere, mere sammenhængende og rytmisk og her får barnet så den øvrige mælk som er et reelt måltid.

Så når din dreng spiser hver 3-4 time, så er det altså hans hovedmåltider og når han en gang imellem efter kun 1½ time melder sig og virker søgende, du lægger til og han dier kortvarigt og falder til ro - ja så er det fordi han der er tørstig.

I perioder hvor det ...


Annonce

... er meget varmt, hvis vi har sommer, rejser på ferie osv. så vil man ofte opleve at barnet dier hyppigere og mere kortvarigt for netop at få mere væske.

Appetitspring mærker man ikke nødvendigvis, nogle kvinder gør, men bestemt ikke alle. Sundhedsstyrelsen skriver:

"Flere nye undersøgelser viser, at når barnet bliver ammet efter behov, vil udbuddet hele tiden følge efterspørgslen, og mødrene oplever derfor ikke de såkaldte "appetitspring". Barnet regulerer løbende mælkeproduktionen, og vil derfor ikke pludselig have behov for mere end moderen kan levere. Oplevelsen af appetitspring stammer fra en tid, hvor mødrene blev opfordret til at amme efter skema".
(Citat: Amning - en håndbog for sundhedspersonale, sst. 2008)


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Som sagt, så oplever jeg, at nogle kvinder trods ovenstående mærker appetitspring og de uger du nævner er især omkring 5 uger og 12 uger - nogle kvinder oplever dog også et øget behov brystet omkring 8 ugers alderen, præcis som du. Det bedste du kan gøre, når du oplever din dreng mere søgende er derfor at lægge ham til og gå ud fra at det er et reelt behov. Om det så er appetitspring, behov for at øge mælkemængden eller et behov for tørstslukkende mælk, ja det er jo svært at vide - men behovet er der og det skal naturligvis dækkes :)

Der er således ikke et max antal måltider om dagen, sålænge det er som du beskriver og du skal lægge ham til, når du føler at det virker :) Hvis han græder fordi han f.eks. trænger til en ren ble, så vil han ikke acceptere at blive lagt til brystet, men vil naturligt fortsat være irriteret over bleen der skal skiftes.

Fortsat held og lykke, håber du her har fået lidt ro med på vejen :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.

Amning før og efter fødsel

Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...

Læs hele brevet og Helens svar


24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Flaske og Nestlé

Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder

Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rodfrugter

Især i de kolde efterårs- og vintermåneder er rodfrugter rigtig gode. Rodfrugter er sunde, nærende og giver god smag til mange vinterretter og så har de farver og en naturlig sødme, som mange børn sætter stor pris på.

Pastinakker og jordskokker er lyse, gulerødder orange, og rødbeder har en farve, der kan variere fra det violette over i det vinrøde, alt efter hvordan de tilberedes.

Det danske klima er godt at dyrke rodfrugter i og det er som udgangspunkt en god idé...

Læs mere i Babylex

Ærter

Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.

Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.

Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.

Ærter indeholder protein, samt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit hurtige svar - jeg ser altid tingene fra en anden vinkel når jeg læser dine svar - en vinkel som man ikke altid selv kan se tingene fra, når det er kørt lidt i hårdknude.

Glæder mig altid til at høre fra dig

Mange hilsner
Lillepigens mor


Annonce